Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Najnovšia senzácia zo Škandinávie

07. 01. 2020
Kniha: 1793
Historický triler 1793 vás prevalcuje!

Zo severu k nám pravidelne prúdia detektívky a trilery, ktoré patria medzi najlepšie kúsky tohto žánru v súčasnosti.
Nóri Jo Nesbo, Samuel Bjork, Jorn Lier Horst.
Fíni Matti Rönkä, či Antti Tuomainen.
Dáni Jussi Adler-Olsen a jeho nemenej úspešná kolegyňa Lotte Petri.
A napokon Švédi, ktorých je asi najviac. Spomeňme aspoň mená ako Lars Kepler, Stieg Larsson a David Lagercrantz, Camilla Lackbergová, Stefan Ahnhem, Cilla a Rolf Börjlindovci, Michael Hjorth s Hansom Rosenfeldtom.


Najnovšie k nim pribudol chlapík s ťažko zapamätateľným menom Niklas Natt och Dag, no po prečítaní jeho knihy si budete dobre pamätať príbeh a jeho atmosféru. Noviny The Sunday Times o ňom napísali stručne a jasne: „Najnovšia senzácia zo Škandinávie.“
Reč je o jeho historickom trileri 1793

 

Historický triler 1793

Prečo toľko vzruchu okolo nejakej detektívky?
Nuž, nie je to len „nejaké krimi“. Bestseller číslo 1 vo Švédsku, kde sa rodí pretlak megaúspešných autorov – viď vyššie. Mnohé denníky vyhlásili túto knihu za Najlepšiu kriminálku roku 2018. Svetoví autori detektívok sa predháňajú v slovách chvály.
Napríklad jeden z najčítanejších severských autorov Arne Dahl povedal, že „román 1793 je nečakane majstrovské dielo. Je to viac ako len historická kriminálka. Je to sociálna reportáž o meste, v ktorom panuje bezprávie.”
A duo Erik Axl Sund dodáva: „Historický triler, ktorý svojou literárnou kvalitou a napätím nemá obdoby. Je drsný, nádherný, srdcervúci a podmanivý do poslednej strany.”

V skratke za nás – historický triler 1793 ponúka precízne vystavaný krimiromán s perfektne vystihnutou dobovou atmosférou a historickými detailmi, ktoré vás budú fascinovať.

 

Pútavý príbeh zo Švédska

Píše sa rok 1793 a Štokholm sa pretĺka obdobím plným násilia. Prežiť v tomto meste a  v tomto roku je skutočne náročné. Na vine nie sú len otrasné a brutálne pomery, ale aj to, že mesto pod neschopným vládcom bankrotuje a upadá.
V zapáchajúcom mestskom kanáli pláva znetvorená mŕtvola. Zmysel pre spravodlivosť ženie dvoch vyšetrovateľov, aby objasnili túto ohyzdnú vraždu.

 

Právnik Cecil Wings, geniálnejší ako Sherlock Holmes, má v štokholmskej polícii na starosti „obzvlášť závažné zločiny“. Pomaly ho zožierajú suchoty a spravodlivosť preto považuje za najvyššiu métu.
Druhým vyšetrovateľom je Michael Cardell, vojnový veterán s drevenou rukou, ktorý stratil akékoľvek ilúzie o okolitom svete. Obaja rýchlo pochopia, že obeť mučili s chirurgickou presnosťou, ale to je len jedna z ohavností, ktoré odhalia…

Triler 1793 je napínavý, plný temnej atmosféry, miestami naozaj krutý, brutálny, ale tiež spoločensko-kritický. Častá zmena perspektívy stupňuje napätie. Vyšetrovatelia sledujú falošnú stopu, nedarí sa im, prepadnú ich, no napriek všetkému sú posadnutí myšlienkou prípad vyriešiť… A to vás drží, nechcete knihu odložiť, neviete sa nasýtiť jej príbehom. Autora Niklasa Natt och Daga právom pokladajú médiá i kritici za novú hviezdu švédskej kriminálky.

 

Pomohol mu Fredrik Backman

Okrem samotného príbehu je zaujímavý aj jeho vznik a napokon vydanie.
Román 1793 sa opiera o veľké množstvo historických zdrojov, ktoré Niklas precízne študoval dlhé štyri roky. Listy, archívy, aj staré švédske mapy. Chcel sa tak vžiť do prostredia a nasať čo najviac z vtedajšieho života, aby sa jeho postavy dokázali nielen tak správať, ale aj hovoriť.
A treba uznať, že sa mu to podarilo znamenite. „Svoju prácu s historickými prameňmi vnímam ako jednu z najväčších hodnôt mojej knihy,” dodal Niklas.

Jeho priateľom je iný známy švédsky autor, ktorý síce nepíše kriminálky, no poznajú ho dobre aj slovenskí čitatelia – už vyšli hity ako Muž menom Ove, Medveďovce, či Tu žila Britt-Marie. Práve Fredrik Backamn pomáhal Niklasovi, pretože veril jeho nápadu a celému príbehu. A keď sa zdalo vydanie knihy problematické a v nedohľadne, Backman siahol do svojho vrecka a zatiahol jej vydanie.
„Fredrik Backman, bol si pre mňa a môj rukopis oveľa lepším priateľom, než akého sme si mohli zaslúžiť. Ty a ja sme počas temer desiatich rokov takmer každý deň trávili spolu, aby sme diskutovali o próze, a nikomu inému by som nezveril úlohu, s ktorou som vtedy iba začínal,” odkázal mu Niklas.

 

                                 Autor recenzie: https://lepsiden.sk/najnovsia-senzacia-historicky-triler-1793/

 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod