Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Nesbo ako majster kamufláže a jeho Polícia

12. 02. 2014
Kniha: Polícia
Autor: Jo Nesbo
Knihy milujem a na slovenský priemer ich čítam požehnane. Veľmi sa mi však o nich nechce písať. Je to prácne na písanie a asi aj trochu nudné na čítanie. Toto však musím. V októbri minulého roka som totiž objavil Jo Nesba. Nenápadný Nór s hlavným hrdinom Harrym Holem ma úplne dostal. Za posledné tri mesiace som dychtivo prečítal šesť jeho kníh, čítal som ich na WC, na zástavke, v lietadle, v práci, pri deťoch (ktoré mi knihu trhalo z rúk) a najradšej by som aj pri šoférovaní. Prestal som čítať Dána (nech mi to prepáči, nie je zlý) a vrhol som sa na Nesba. Toto je totiž iný level.

V januári 2014 IKAR vydal zatiaľ poslednú nesbovku s inšpektorom Harrym Holem s názvom Polícia (v nórskom originále Politi). Mal som ju už nejaký ten pátek v Kindle po anglicky, ale počkal som si na vynikajúci preklad Jožka Zelizňáka. Oplatilo sa. A keď mi ju daroval, s radosťou som sa do nej pustil. Prečítal som ju asi za 2-3 dni.

Dej nadväzuje na predošlú knihu s názvom Prízraky (strhujúca dráma z prostredia drogových dílerov - pre mňa asi najlepšia nesbovka), kde je Harry v závere ťažko zranený ruskou Odesou, pištolou, ktorú drží v ruke Oleg, syn jeho múzy Rachel. Každý, kto nepozná Nesba, by si myslel, že Hole skončil. Omyl.

Polícia začína vraždou policajta na dôchodku, ktorý sa vybral nad mesto na svojom bicykli. Riaditeľ oddelenia Násilných trestných činov Hagen dáva dokopy tím, ktorý robí na vlastnú päsť. Harry Hole nie je k dispozícii.  Vraždy policajtov však pribúdajú. Okolnosti sú viac než záhadné. Každý zomiera inou smrťou, ale vždy na mieste, kde sa kedysi stala vražda, ktorá nebola objasnená. Jeden zomiera guľkou do hlavy, iného auto sa zrúti z útesu, ďalší je rozrezaný na malé časti.

Harry odmieta ponuku na spoluprácu. Ako bývalý policajt nechce zničiť život svojim blízkym, čo sa mu párkrát takmer podarilo. Donúti ho až vražda jednej z jeho najbližších v radoch polície. Polícia na čele s kariéristickým prezidentom Bellmanom (ktorý Harryho neznáša) musí skladať účty. Vrah stále uniká a ani špeciálna jednotka Delta nepomáha.

Harry dospeje k záveru, že masový vrah sa s nimi hrá a v skutočnosti musí byť veľmi blízko. Možno i v radoch polície. Adeptov, s trochu narušenými sklonmi je viacero. Je to Truls Berntsen, zametač v radoch polície, ktorý hrá na všetky strany? Alebo Silje, mladá, vyšinutá študentka na policajnej škole, ktorá Harryho krivo obviní zo znásilnenia?

K tomu všetkému z väzenia unikne za záhadných okolností aj masový vrah Valentin, ktorý zmenil svoju tvár operáciou. Prezrádza ho len tetovanie na hrudi, ktoré však ukáže len tomu, komu sa chce odhaliť. Policajné zložky upriamia na neho všetku svoju pozornosť.

Avšak vrahov motív sa ukrýva až do samého záveru. Mňa osobne prekvapuje.

Okrem pátrania po vrahovi Harry ako obvykle bojuje proti svojmu odvekému nepriateľovi Jimovi Beamovi, zaplieta sa so ženami, aby sa vždy vrátil k svojej láske Rachel Faukeovej, ktorej otec kolaboroval s nacistami (v titule Zrada). Do popredia vystupujú významné ale aj menej zaujímavé tváre z radov polície.

Ako čitateľ som vždy obdivoval Agathu Christie s akou jednoduchosťou vedela podať i najrafinovanejší zločin a motív vraha. Nesbo prináša niečo úplne iné. Spletitý dej (viacero línií, ktoré sa vhodne dopĺňajú) ale najmä totálne zahmlievanie. Nazval by som ho priam kamuflážou. V Polícii nechá čitateľa niekoľkokrát na vážkach či niekto zomrie, ale v poslednej chvíli vrah mení svoj zámer. Záverečná scéna je priamou konfrontáciou s vrahom, ktorá tiež nedáva jasný záver. Proste neviete kto a ako zomrel.

A keď si myslíte, že práve čítate o príprave na pohreb, neverte tomu. Rachel nemusí plakať len na pohrebe. Nesbo vás bude držať ako rukojemníka niekoľko desiatok strán až kým sa všetko nevysvetlí. A nebuďte prekvapení - ani policajt ako Harry sa nemusí vždy držať litery zákona. Jeho najbližší sú viac ako zákon.

Viac nemôžem prezradiť, prečítajte si...

A čo povedať o autorovi?

nesbo.jpg

Jo Nesbo - zdroj plus.google.com

V marci už 54 ročný nórsky a momentálne najúspešnejší škandinávsky autor Jo Nesbo je okrem iného hudobník a spevák v nórskej rockovej kapele Di Derre. Dosť ma prekvapilo, že v mladosti hrával prvú futbalovú ligu za Molde FK. Vyštudoval ekonómiu a žije v Osle, ktoré vo svojich novelách verne opisuje. Z jeho kníh sa predalo už vyše 20 miliónov kusov a boli preložené do viac ako 40 jazykov. Nesmrteľnosť mu bezpochyby zaistí vyšetrovateľ a abstinujúci alkoholik Harry Hole. Niekto raz povedal, že príde čas, keď bude taký slávny ako Harry Potter.

Marek Piváček, blog.sme.sk

Komentáre


+Pridať prispevok
Martina: Polícia, Oznámiť správcovi
Všetky knihy z pera Jo Nesba su fantastické!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ak je niekto milovníkom severskej krmi nemali by tieto knihy chybat v jeho zbierke knih,
Počet reakcií 0
Reagovať
Kristína: Polícia, Pancierové srdce..., Oznámiť správcovi
čítam veľa.. ale s takým nadšením s akým som sa púšťala do všetkých kníh Jo Nesba som sa nepustila pred ním do žiadnej.. sú to fantastické knihy s úžasným dejom, keď si už myslíte, že viete kto je vrah, no realita je iná :-u viac >>>
Počet reakcií 0
Reagovať
späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod