Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Naozaj rozhodujú peniaze a pocit moci?!

05. 08. 2015
Politický thriller otvára veľmi zložitú politickú tému studenej vojny, komplikovaných vzťahov medzi Európou, Amerikou a Ruskom.
Námorný vojenský svet prelínal hlavné motívy komplikovaných zápletiek v príbehu. Čitateľ pri pozornejšom čítaní nadobudne jemné kontúry skutočného fungovania námorných vojenských praktík v období svetových vojen, počnúc prvou svetovou vojnou, končiac v súčasnom kvázi-vojnovom prostredí.
 
Paralelnou dejovou líniou príbehu sú komplikovane dokázateľné praktiky celosvetovo pôsobiacich špiónov na rôznych postoch. Autor sa pohráva s myšlienkou, ktorá priamo či nepriamo dokazuje existenciu týchto tajomných ľudí v histórii ľudstva. Akú úlohu plnili, kto ich najímal, z akých dôvodov sa stali zradcami vlastnej krajiny?
Sú peniaze a pocit moci, ktoré v tomto prípade zohrávajú zrejme najväčšiu úlohu, práve tými dôležitými faktormi, ktoré nútia jednotlivcov zasvätiť svoje vlastné životy klamstvu a nejedenkrát obetovať vlastné rodiny a vlastné šťastie?
 
Hlavný protagonista Kurt Wallander prechádza zložitým obdobím, kedy si začína uvedomovať svoju samotu, svoju starobu a nezastaviteľné roky blížiace sa k poslednému vydýchnutiu. Detektív sa svojho konca desí, preto hľadá svoje miesto v spoločnosti. Splní si svoj dávny sen a odsťahuje sa na vidiek do príjemného prostredia do staršieho domu, kúpi si psa a snaží sa vysporiadať s myšlienkou, že jeho jediná dcéra Linda má vážnu známosť s mužom, s ktorým čaká dieťa. Wallander sa stane pyšným dedom, vo svojej vnučke vidí svoju dcéru a spomína na svoje vlastné mladícke chyby.
Práve Lindin nastávajúci Hans a jeho rodina sa stanú pre Wallandera na dlhé mesiace záhadou, ktorú musí rozlúsknuť.
Kto sú v skutočnosti budúci svokrovci jeho jedinej dcéry Louise a Hakan von Enkeovci?
Priatelia alebo nepriatelia?
Na dlhé hodiny premýšľania, hľadania odpovedí a bádania v minulosti sa títo dvaja tajomní ľudia stanú návštevníkmi Wallanderových myšlienok či vykonaných skutkov.
 
Nanešťastie sa počas príbehu výbornému detektívovi začnú diať zvláštne udalosti, ktoré súvisia s jeho zdravotným stavom. Náhly stav úzkosti, výpadky pamäte, pocit zmätenosti a v neposlednom rade zdravotný stav ohrozujúca cukrovka. Wallander vie, že by sa mal viac fyzicky hýbať, lepšie stravovať a dávať si dôkladnejší pozor na hladinu cukru v krvi. Bojuje však s pocitom, že sa stáva nepotrebným starcom, preto sa nechce pozrieť pravde do očí a to ho bude stáť draho.
 
"Mankell tvrdí, že Wallandera nemá veľmi v láske, hoci ho sám stvoril, keď sa rozhodol venovať spisovateľskej kariére a reflektovať tak súčasné problémy nielen vo Švédsku a Afrike.
Wallander ožil aj na filmovom plátne, jeho predstaviteľom v sérii BBC je známy britský herec Keneth Branagh."

(Katarína Mihalkovičová)
 
Recenzovala Martina Javorková, Mojeknihy.com

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod