Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Nabitá napätím od začiatku až po úplný koniec

30. 03. 2014
Kniha: Snehuliak
Autor: Jo Nesbo
V Osle napadol prvý sneh. Jonas ráno vstane a zistí, že jeho matka zmizla. Ostane po nej jediná stopa – ružový šál, čo jej daroval na Vianoce. Má ho na krku snehuliak. Predošlú noc sa nečakane zjavil na dvore a jeho čierne oči hľadia priamo do domu.
Prípad rieši inšpektor Harry Hole, ktorý nedávno dostal tajomný list s podpisom Snehuliak. Situácia sa ešte väčšmi zamotáva, keď Harry zistí, že tento model sa opakuje – za posledných desať rokov sa stratilo jedenásť žien, a to vždy presne v deň, keď napadol prvý sneh. Vyšetrovanie je pre Harryho o to zložitejšie, že sa týka jeho novej kolegyne, ale aj milovanej Rachel. Prípad Snehuliak ho privádza na pokraj šialenstva.
Brilantne vykreslené postavy a gradujúce napätie sú zárukou napínavého príbehu, aký vie napísať len majster súčasných trilerov Jo Nesbo.
 
Kto je Snehuliak? Podľa čoho si vyberá obete? Inšpektor Harry bude mať čo robiť, aby mu prišiel na stopu, no nič nie je také, ako sa zdá a na prvý pohľad zamotaný prípad sa začne ešte viac uzliť. Čitateľ sa v autorovi vôbec nevyzná. Nevedela som, čo sa mu odohráva v hlave a ako sa bude ďalej odvíjať príbeh. Nesbo vie poriadne miasť.
 
Jediné, čo som spisovateľovi musela vytknúť, bolo to, že hneď od začiatku vnášal do deja veľa postáv a nevysvetlil, prečo sa v knihe vyskytli. Bolo to nečakané a nechávalo ma to v stálom napätí. Dokázal všetko obaliť do rúška tajomstva a nič nenechal na náhodu. Zatajil svoj spisovateľský zámer naozaj bravúrne.
 
Jeho hlas znel ako suchý chrapot. Akoby bolo dôležité, aby ich nikto nepočul.
"Zomrieme."
(str. 8)
Dielo začalo úžasne. Najprv mi nič nedávalo zmysel. Stále som hľadala nejaké indície, no žiadne sa tam nevyskytovali a ja som žasla nad Nesbovým prejavom. Vedel ma tak zmiasť, že som pochybovala aj o nemožnom. Vravela som si, že žiadne iné vysvetlenie predsa neexistuje... Začala som sa viac ponárať do knihy a musela som ju mať prečítanú, lebo z tej nevedomosti, ktorá ma obklopovala, by som sa asi zbláznila. Autor párkrát uzavrel prípad ako vyriešený a tak som jasala, že záhada sa už konečne objasnila a tipovala som správne. To by nebol predsa vynikajúci spisovateľ, ak by sa nakoniec neukázalo, že sa v podstate nič nevyriešilo a stále sa hľadá vrah. Radím vám, vydýchnuť si môžete iba na konci knihy. Aj na posledných stránkach sa stále niečo deje, takže sa neradujte predčasne. Boli by ste iba sklamaní.
 
Autor vykreslil svoje postavy akosi... divne. Neviem, ako by som to popísala, ale viem to, že necharakterizoval hlavných hrdinov spôsobom, akým sme zvyknutí a zdalo sa mi to veľmi zvláštne, priam tajomné a doteraz sa nedokážem rozhodnúť či mi to tam sedelo alebo nie. Z postáv mám dosť zmiešané pocity a to sa mi ešte nikdy nestalo. Javí sa mi, akoby som si ani jedného hrdinu neobľúbila a trošíčku ma to vyviedlo z miery. Musím ale napísať, že mi nijaká osoba v knihe neprekážala.
 
Táto kniha je nabitá napätím od začiatku až po úplný koniec, čo sa len tak často v trileroch nevidí. Autor má čo ponúknuť a vie neskutočne zmiasť čitateľa. Prekážalo mi iba to, že do deja vstupovali stále nové a nové postavy a niekedy som sa strácala v tom, koľko postáv je naozaj dôležitých. Vôbec som netušila, kto je vinníkom, pretože spisovateľ párkrát oklamal toho, kto príbeh čítal a uzavrel prípad, no opak bol pravdou. Kvôli tomu, že v tomto diele je použitý retrospektívny kompozičný postup je príbeh ešte viac zapletený a úžasne zostavený.
 
Hodnotenie: 4,5/5

http://2.bp.blogspot.com/-uxq4qpGRd_I/UwhxVv8p6ZI/AAAAAAAAAVU/Eb5IKHp6buo/s1600/star3.png

Zdroj: Natalie Nathaly

Komentáre


+Pridať prispevok
furjanka: teším sa, Oznámiť správcovi
Ako prvá Nesboova kniha sa mi do rúk dostala Pancierové srdce, ktorá vlastne nadväzuje na Snehuliaka. Takže už sa veľmi teším na Snehuliaka, lebo Pancierové srdce sa mi veľmi páčilo. Prepracovaný a strhujúci dej a zaujímavý štýl p viac >>>
Počet reakcií 0
Reagovať
martina: skvelá, Oznámiť správcovi
prostredníctvom tejto knihy som sa zamilovala do autora - Jo Nesba - je skvelý, už som prečítala skoro všetky dostupné knihy od neho, naposledy Prízraky, ktoré sú akoby voľným pokračovaním Snehuliaka, Harry Hole rieši aj svoje odinné problémy... Super čítanie
Počet reakcií 0
Reagovať
späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod