Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Mrazivé Hľadanie

21. 11. 2015
Kniha: Hľadanie
Nedosiahnuteľné krásy ďalekého severu Európy.

Špicbergy sú tajomným miestom s počtom iba tritisíc obyvateľov. Ľudia sa tu navzájom poznajú, získať o nich prehľad je veľmi jednoduché. A hoci by mali byť súdržní, veď kriminalita sa tu bežne nevyskytuje, zlé ľudské vlastnosti sa predsa prejavili. Väčšina z obyvateľov pracuje v baniach alebo sú účastníkmi nejakého výskumu. 

Spisovateľka Monica Kristensen spĺňa oboje. Povolaním je polárna vedkyňa a niekoľko rokov viedla uhoľnú baňu práve na Špicbergoch. Spojenie životných skúseností a schopností bravúrne spracovala do zaujímavého príbehu s názvom Hľadanie (Marenčin PT 2015, preklad Eva Lavríková).

Kriminálny príbeh sa začína tajomne. Všetci pátrajú po nezvestnom dievčatku Elle, dcére nedávno prisťahovanej rodiny – otec je banícky inžinier, matka pracuje v miestnej škôlke. Veľa miest, kde sa mohlo malé dievčatko stratiť, nie je. V hre je dokonca pedofi l. Nie všetko však musí byť také, ako sa na prvý pohľad zdá. Na pomoc prichádzajú aj kriminalisti z pevniny. A aby toho nebolo málo, zo škôlky začnú miznúť ďalšie deti...

Dej sa odohráva vo viacerých striedajúcich sa časových rovinách, a tak okrem prítomnosti vieme aj to, čo jej predchádzalo. Vždy je pritom uvedený presný deň aj čas, čitateľ sa v tom nestratí a zároveň získa prehľad. Jednotlivé dejové roviny sa napokon postupne vlievajú do jednej.

Autorka dáva dôraz na opisy prostredia – krásy aj negatívne stránky Špicbergov. Na čitateľa pôsobí temne najmä celodenná tma, cíti melanchóliu, mráz i chlad aj z pohodlia domova. Deju podrobnejšie opisy vôbec neprekážajú, práve naopak. Prenikneme tiež do psychológie obyvateľov, ktorí napriek prítomnosti rodiny či známych stále cítia samotu a odlúčenie. Monica Kristensen nezvolila jedného hlavného hrdinu, ale priestor rozdeľuje pomerne rovnakým dielom viacerým postavám. Zároveň kritizuje až prílišnú nórsku

toleranciu voči zločincom a naznačuje, že by si najmä vrahovia zaslúžili prísnejšie tresty.

Mrazivý príbeh Hľadanie dlhoročnej obyvateľky a pozorovateľky arktických Špicbergov nesklame žiadneho čitateľa kriminálnych románov.

Jakub Pokorný, Knižná revue č. 23 (18.11.2015)

 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod