Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Milenecká aférka a fatálna chyba. Sú Schopní všetkého

06. 10. 2021
Autor: Klas Ekman
Miestami tak trochu čierna komédia, miestami napínavý sled udalostí, kedy čakáte, čo sa zasa pokašle.

Miestami tak trochu čierna komédia, miestami napínavý sled udalostí, kedy čakáte, čo sa zasa pokašle. Nie, nechceli by ste byť na ich mieste. Už len pri čítaní si budete nervózne obhrýzať nechty a uvedomíte si, ako dokáže aj malé nešťastie v nevere, v mileneckej aférke viesť k smrti niekoho iného.

Schopní všetkého je napínavý psychologický triler, vzťahová dráma, ktorej nechýba napätie, spád a hĺbka. Strašidelný príbeh o klamstvách, ktoré sa nabaľujú ako snehová guľa a rúcajú životy ako domčeky z kariet. 

 

Schopní všetkého

Tridsiatnici Anna a Johan sa ubytujú v malomestskom hoteli, aby si tam užili spoločný víkend ako milenci.
Johan kvôli Anne práve opustil svoju manželku a teší sa na vášnivú noc.
Anna má však iné úmysly: rozhodla sa ich aféru ukončiť a zostať s manželom Magnusom. Rodina je totiž pre ňu dôležitejšia ako jej neustála túžba po šťastí. Má syna Sixtena, ktorý je mimoriadne citlivý, je uňho riziko autizmu a podľa psychológa potrebuje v živote predovšetkým stabilitu.

Víkend sa však nevyvíja podľa očakávania ani jedného z nich. Dôjde k zápasu počas šoférovania a doplatí na to nevinný človek. Táto tragická chyba so smrteľnými následkami prinúti párik milencov urobiť osudové rozhodnutie, ktoré navždy zmení ich životy. Skryjú telo, ujdú z miesta nehody a toto ovplyvní všetko, čo sa bude diať v ich živote v nasledujúcom období...

Výborná ukážka toho, ako konáme v strese, ako sa vieme mýliť a ako sa nám zahmlieva nielen zrak, ale tiež myseľ. Veď keď už ste zabili jedného človeka a dobre ukryli všetky stopy, čo vám bráni zabiť niekoľko ďalších ľudí?

 

Pozrite si video Klasa Ekmana

 

 

Hitchcockovská atmosféra

Ekmanov triler Schopní všetkého z vydavateľstva Ikar bol v rámci odovzdávania cien Adlibris Awards nominovaný za najlepší debut roka 2020. Klas v príbehu majstrovsky poťahuje nitkami svojich postáv, ich psychikou, temnými zákutiami ich mysle. Výborne vykreslené postavy Anny a Johana, k tomu miestami až hitchcockovská atmosféra, ktorá vás núti čítať a prevracať jednu stránku za druhou.

Ekman vytvoril cynickú atmosféru, dôveryhodne vykreslené postavy a hmatateľné napätie. Chvíľami vám naskočí husia koža.

„Postavy nie sú založené na skutočných osobách, s výnimkou psa Helmera,“ približuje Klas Ekman. „Príbeh je však plný niektorých mojich emocionálnych zážitkov, je v ňom aj strach a pocity, aké prežíva zlý človek. Napriek tomu, že som mal veľmi civilizovaný rozvod, bolo do toho procesu zapojené aj nevinné dieťa. Cítil som sa vinne a naozaj neuveriteľne mizerne.“

 

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Kamil Mikulčík:

 

 

Klas Ekman

Je švédsky reportér, spisovateľ a novinár, ktorý napísal niekoľko úspešných biografií a pôsobil v najväčších švédskych periodikách ako Expressen, Aftonbladed a Café. V súčasnosti pracuje ako editor pre vydavateľský dom Volante a žije s dcérou v Štokholme.

Knihu Schopní všetkého vyhlásili pred pár dňami za víťaza ceny Crimetime 2021 v kategórii „Kriminálny debut roka“. Knihu do užšieho výberu najprv vybrala porota a následne ju za svojho víťaza zvolili čitatelia.
Prečo získala cenu?
„Za mnohovrstevný, originálny a veľmi dobre komponovaný príbeh s temnotou aj humorom. Po osudovej chybe nasleduje séria zlých rozhodnutí a my sme doslova prilepení k stránkam, ako si zdanlivo obyčajné postavy krok za krokom kopú vlastný hrob. Je to absurdné, zábavné a strašne desivé. Ako v smiešnom zrkadle, v ktorom vidíme seba a svoju súčasnosť v pokrivenom obraze."

Zdroj: SkveleKnihy.sk

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod