Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Strhujúca a mrazivá Svedkyňa ohňa

06. 11. 2013
Pod týmto pseudonymom sa ukývajú švédski manželia, autori populárnych detektívok Hypnotizér a Zmluva podľa Paganiniho. Základom ich napínavých a často až brutálnych kriminálok sú záhadné úmrtia, ktoré by navždy ostali záhadami nebyť takmer nadprirodzených deduktívnych schopností blonďavého komisára hovoriaceho fínskou švédčinou - Joona Linnu.

Joona je odvážny, silný, atraktívny muž presvedčený o svojej večnej pravde. Mnohých dráždil práve tým, že vždy išiel svojou vlastnou cestou a vyriešil viac ťažkých prípadov ako hocijaký iný policajt. Rieši ho inšpekcia štátnej kriminálky kvôli obvineniu z varovania ľavicovej extrémistickej skupiny pred zásahom bezpečnostnej služby. V každej z Keplerových kníh rieši Joona vždy niekoľko vrážd, ktoré spočiatku nijako nesúvisia, ale pozorné oko komisára postupne odhaľuje jednotlivé časti skladačky a vytvára z nich ucelený obraz. O pravdivosti svojich tvrdení vždy nakoniec presvedčí aj ostatných.

O jeho osobnom živote toho veľa nevieme. Je zahalený tajomstvom minulosti, ktorú nosí ukrytú hlboko vo svojom vnútri. Nikdy nerozprával o tom, čo spôsobilo jeho osamelosť, kým ho neoslovila žena pred kostolom a neodovzdala mu pozdrav od Rosy Bergmanovej. V myšlienkach ho vrátila k udalostiam, ktoré z neho spravili osamelého muža. Práve vo chvíli, keď Joona premýšľa nad udalosťami spred 12-tich rokov, zavolá mu riaditeľ úradu kriminálnej polície o  neskutočne brutálnej, krvavej a naaranžovanej vražde v domove pre mládež pri Sundsvale. Telo dievčaťa je uložené na posteli a rukami si zakrýva oči. Nariadi Joonovi, aby sa zdržiaval na blízku a pozoroval vyšetrovanie, nakoľko viesť ho nemôže.

"Joona skúmal vzory vytvorené krvavými škvrnami, otočil sa a všimol si krv úplne hore na stene. Páchateľ švihol veľa ráz zbraňou dozadu, aby úder získal silu, a vždy, keď zbraň pri novom údere zmenila smer, zanechala za sebou ďalší striekanec. Hoci Joona už na mieste činu strávil viac času, než by vydržal ktorýkoľvek iný detektív, ešte neskončil. Vrátil sa k dievčaťu v posteli, stál nad ním, zaregistroval šperk v pupku, odtlačky pier na pohári vody, aj to, že si nechalo odstrániť znamienko pod pravým prsníkom, všimol si svetlé chĺpky na predkolení a zožltnutú modrinu na lýtku...." str. 29

Pri vyšetrovaní dievčat z domova Jonna zistí, že jedna z nich, Vicky Bennetová, je nezvestná a utiekla cez okno v izbe, kde ostali stopy krvi. Všetky dôkazy svedčia práve proti Vicky a začína sa napínavé pátranie po zmiznutej podozrivej.

Do vyšetrovania vstupuje Flora Hansen, ktorá o sebe tvrdí, že je médium. "Polícia na celom svete využíva pri komplikovaných prípadoch pomoc špiritistov a médií zaoberajúcich sa duchovnom. Stáva sa to aj niekoľko raz za rok, hoci neexistuje jediný zdokumentovaný prípad, ktorý by médium pomohlo vyriešiť."  Flora sa rozhodne po vypočutí správ o hroznej vražde v špeciálnom výchovnom zariadení Birgittagarden zatelefonovať na políciu a povedať im čo vidí...nakoľko minulosť vždy prezrádza veľa o budúcnosti...

Kriminálny príbeh Svedkyňa ohňa je strhujúci s množstvom nečakaných zvratov a komplikovaných situácií. Autor nám prostredníctvom príbehu ponúka dokonalý opis duševného stavu postáv, pozerá hlboko do ich zvrátených myslí a na základe porozumenia získaného  hlbokým  ponorom ich necháva konať často tak, že vám budú na koži nabiehať zimomriavky. 

Andrea Polerecká, ABCknihy.sk

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod