Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Lars Kepler – Písečný muž (Uspávač) - audiokniha

28. 04. 2014
Kniha: Uspávač
Hoci si dovolím tvrdiť, že Lars Kepler Uspávačom neprekonal svoj predošlý príbeh Svedkyňa ohňa, nie je najmenší dôvod ohrňovať nad ďalším prípadom Joonu Linnu nos.
O knihe: 
Mrazivou štokholmskou nocou kráča po železničnom moste mladý muž. Má legionársku chorobu a je silne podchladený. V nemocnici zistia, že Mikael je už sedem rokov vyhlásený za mŕtveho. Pred trinástimi rokmi sa údajne stal jednou z posledných obetí sériového vraha, ktorého zatkol svojský komisár Joona Linna. Jureka Waltera odsúdili a zatvorili na uzavreté oddelenie psychiatrického ústavu. Kde teda žil Mikael celých trinásť rokov? Nečakané svedectvo a prekvapujúca Mikaelova výpoveď vyvolajú obnovenie uzavretého prípadu. Polícia sa dostáva do časovej tiesne, lebo v hre je záchrana ďalšieho ľudského života. Jediná možnosť, ako sa vo vyšetrovaní pohnúť ďalej, je kontakt s beštiálnym Jurekom Walterom. Treba preniknúť do jeho blízkosti a získať si jeho dôveru. V tej chvíli sa však začína hra mačky s myšou – ale kto sa vlastne s kým zahráva? Ožívajú aj nočné mory Joonu Linnu, lebo vrah trpko poznačil nielen osud desiatok ľudí, ale aj jeho.
 
Hodnotenie príbehu:
Hoci si dovolím tvrdiť, že Lars Kepler Uspávačom neprekonal svoj predošlý príbeh Svedkyňa ohňa, nie je najmenší dôvod ohrňovať nad ďalším prípadom Joonu Linnu nos. Po trochu neprehľadnom úvode, v ktorom autor pre mňa mierne zbytočne predstavuje všetky postavy, ktoré sa v príbehu objavia a poslucháčovi (a čitateľovi) tak zamotá hlavu, aby mu následne rozmotal všetky príbehy a pospájal ich do mimoriadne pútavého a hlavne napínavého príbehu, s nečakaným rozuzlením. Kepler v príbehu precízne opisuje aj charaktery jednotlivých postáv. Na rozdiel od Svedkyne ohňa prichádza rozuzlenie záhady Uspávača o niečo skôr a následne v závere príbehu autor už len dokončuje osudy jednotlivých postáv. Netvrdím, že to Kepler nezvládol zaujímavo, ale žiaľ, po odhalení podstaty som mal pocit, že ide o príliš dlhý epilóg. Na druhej strane sa však teším, že Kepler nenechal žiadnu dejovú líniu otvorenú a hoci si samozrejme nechal zadné vrátka, v podstate veľmi zrozumiteľne uzavrel osud každej z nich. 

Hodnotenie nahrávky:

Lars Kepler má v prípade „svojich“ českých audiokníh jednu obrovskú výhodu. Jeho príbehy načítava Pavel Rímsky a keby bolo na mne, mohol by Rímsky čítať všetky knihy. Počul som ich myslím dosť na to, aby som mohol skonštatovať, že Rímsky je jednoducho najlepší, tí ostatní sú výborní. Pavel Rímsky však dokáže príbeh precítiť, akoby sa dokázal zžiť s každou jednou postavou, s každým jedným momentom. Pri jeho čítaní má poslucháč jednoducho pocit, ako by sledoval film. VRímskeho podaní tie postavy ožívajú a poslucháč si dokáže hravo predstaviť, ako asi ktorá vyzerá, ako pohybuje telom, akú má mimiku tváre, ako sa tvári pri tom, čo práve hovorí. Pavel Rímsky je v tomto jednoducho „king“ a dovolím si tvrdiť, že za úspechom Keplerovýchpríbehov v Čechách (a hádam aj na Slovensku) môže byť práve Pavel Rímsky. Vypočujte si aspoň jednu z kníh (Kepler – Rímsky), odporúčam, je to zážitok.

Hodnotenie disku:

Keď sa rodili prvé nahrávky od spoločnosti, z ktorej sa nakoniec zrodila značka One Hot Book (boli to tri knihy Larssonovho Milénia), mal som pocit, že vzniká niečo výnimočné. Dnes sa ľudia okolo One Hot Book mžu v podstate pýšiť tým, že na audio trhu v Čechách, ale aj na Slovensku priniesli nový druh – audioknihu. Tie od úspechu Milénia vychádzajú v hojnom množstve. One Hot Book si podchytili tých najsilnejších autorov a v podstate spolu s ďalšími vydavateľstvami zastrešujú to najzásadnejšie nielen zo svetovej literatúry vydávané v audio podobe. 

Precíznosť a kvalita pri vydaní audiokníh sú to najpodstatnejšie a dnes je to už samozrejmosť. Práve pri Miléniu som si uvedomil, čo je to kvalitná nahrávka, ktorá trvá i desiatku hodín a nesmie ma omrzieť. Okrem silného príbehu a skvelého podania sa bavíme aj o kvalite samotnej nahrávky. V prípade One Hot Book a v prípade Piesočného muža nie je čo riešiť. Nahrávka je výborne zvládnutá aj po technickej stránke, tento raz som dokonca nezaznamenal ani „prevracanie stránok“. Disk je už tradične zabalený do papierového digipacku, titulná strana korešponduje s predošlými nahrávkami Keplerových románov a vytvára tak príjemnú zberateľskú edíciu. 

Nahrávka samotná trvá takmer 12 hodín, príbeh je rozdelený na 42 trackov a jednotlivé časti kapitoly a kapitoly samotné oddeľujú hudobné vsuvky, pravdepodobne zložené špeciálne pre túto nahrávku. Piesočný muž je štvrtým románom Larsa Keplera a treťou českou audioknihou. Román Paganiniho zmluva vyjde ako audiokniha už čoskoro a uzavrie takKeplerovo doterajšie dielo (Hypnotizér – Paganiniho zmluva – Svedkyňa ohňa – Uspávač). 

Vydavateľstvo: One Hot Book, 2013
Linky: RÁDIOSERVIS. A.S. 

Zakúpenie v mp3 formáte možné aj na AUDIOLIBRIX.SK

Zdroj: © Server.sk, redaktor: pb

 

 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod