Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

9 nábojov v obálke a odkaz chladnokrvného vraha. Pavúk Larsa Keplera

28. 03. 2023
Kniha: Pavúk
Pavúk je starý dobrý Lars Kepler – výborný nápad, zápletka a deväť smrtiacich guliek...

Mám krvavo červenú pištoľ značky Makarov. V zásobníku je deväť bielych guliek. Jedna z nich čaká na Joona Linnu. Jediná, kto ho môže zachrániť, ste vy.

Deviaty prípad inšpektora Joona Linnu a opäť nad ním visí Damoklom meč. Tentoraz mu ide priamo o krk, pretože jeden z nábojov tajomného zabijaka je určený práve jemu.
Začína sa severské krimi Pavúk z pera dvojice píšucej pod pseudonymom Lars Kepler.

Krimi Pavúk

Pred troma rokmi dostala Saga Bauerová nečakanú pohľadnicu. Neznámy odosielateľ sa v nej vyhrážal zbraňou s deviatimi bielymi nábojmi, pričom jeden z nich mal byť určený pre inšpektora Joona Linnu. Zachrániť ho vraj môže jedine Saga. Čas však pokojne plynie ďalej a z pôvodnej hrozby sa stane len bezvýznamná provokácia, ktorej Joona Linna neprikladá veľký význam.
Až doteraz.

Na malom ostrove pred prístavom Kapellskärs bolo nájdené telo rozpustené v kyseline a na mieste činu ostala biela nábojnica. Odkaz chladnokrvného vraha je jasný. Ďalšia vražda bude nasledovať, ak sa vyšetrovateľom nepodarí rozlúštiť komplikované hádanky.

Joona Linna a Saga Bauerová musia spojiť sily, aby zachránili budúce obete, kým bude príliš neskoro. Vyšetrovanie však neprináša očakávané výsledky a to len prehlbuje ich zúfalstvo. Čo ak sa tento vrah nedá zastaviť? A čo ak sa sami chytili do jeho siete?

Pavúk je starý dobrý Lars Kepler – výborný nápad, zápletka, zbraň a deväť bielych guliek, pričom posledná je určená pre Joona Linnu. Sledujeme ako tajomný vrah postupne „používa“ guľky, ako vraždí... strašný je samotný spôsob zavraždenia, výber obetí....a potom žiadne stopy. Nič, čoho by sa dalo zachytiť.
V tomto sú autori skvelí – remeselne zručne vystavaný príbeh, napínavý, čítavý a mrazivý.

Pozrite si vide – Lars Kepler pre slovenských čitateľov:

 

Mám krvavo červenú pištoľ značky Makarov. V zásobníku je deväť bielych guliek. Jedna z nich čaká na Joona Linnu. Jediná, kto ho môže zachrániť, ste vy.
Artur K Jewel
Joona prikývne, že pohľadnicu spoznal. Otočí ju a hľadí na čiernobielu fotografiu starého cholera cintorína v Kapellskär z roku 1898. Tam sa našli pozostatky Margot. „Viem, no Jurek Walter je mŕtvy,“ konštatuje.
„Bävern žije.“
„Sedí v base v Bielorusku za zabitie. Snažili sme sa dostať ho domov, no nemáme s nimi dohovor o vydaní.“ Bäverna naverboval Jurek a ten mu bol až do smrti absolútne lojálny. Potom bez stopy zmizol, až kým ho minulý rok neidentifikoval Interpol v jednom nápravnom zariadení v Bielorusku.

Pavúk je miestami temné, desivé krimi. Viac sa dozvedáme o postavách a kvázi zmŕtvychvstaní Jureka...nuž, toto krimi určite poteší všetkých fanúšikov kepleroviek. Má to dynamiku, spád.

Keplerovci, čiže Alexander a Alexandra, majú skvelý štýl písania, ktorý vás vtiahne, prekvapujú svojou kreativitou a vždy nasadia svižné tempo. Aj v tomto príbehu začali zostra – zmiznutie policajtky Margot v stajniach pre kone, nález balíka, v ktorom je rozpustené ľudské telo a biela nábojnica na mieste činu.

Joona aj Saga majú svojich démonov, ktorých má na svedomí najmä sériový vrah Walter Jurek. Podarilo sa im ho síce zlikvidovať, ale zaplatili za to vysokú cenu. V tomto je Kepler vynikajúci a psychológia postáv funguje na jednotku. Sledujeme kriminálnu líniu príbehu, aj tú osobnú. Autori sa občas vyžívajú v detailoch, neraz drastických, no nie samoúčelných. Prispieva to k dynamike a napätiu.
Pavúk je opäť veľmi intenzívne čítanie pre milovníkov detektívok.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Vlado Kobielsky:

Pre SkveléKnihy.sk napísal Milan Buno

 

 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod