Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Koľko zla sa v nás skrýva?

21. 07. 2016
Kniha: Krotiteľ
Deviata kniha v obľúbenej sérii Fjällbacka opäť uspokojí všetkých fanúšikov severskej detektívky.

Camilla Läckbergová dokazuje, že je naozaj kráľovnou tohto žánru a znova vystavala výborný príbeh, napínavý a pútavý. Krotiteľ je klasická detektívka à la Agatha Christie, ktorá sa snúbi s trilerom až hororom.

Je január a Fjällbacku drží v zovretí tuhý mráz. Camilla vie takúto atmosféru skvele vystihnúť, takže doslova cítite zimomriavky, vŕzgajúci sneh pod nohami a praskanie stromov.
Cez zasnežený les sa k hradskej potáca polonahé dievča. Na ceste sa však ako blesk z jasného neba vynorí auto a šofér nestíha zabrzdiť. Keď Patrik Hedström a jeho kolegovia dostanú správu o nešťastí, dievča je už identifikované. Zmizlo pred štyrmi mesiacmi cestou z tamojšej jazdeckej školy a odvtedy ho nikto nevidel. Podľa výsledkov pitvy bola dievčina vystavená mučeniu, a ak polícia prípad rýchlo neobjasní, hrozí, že podobný osud čaká aj iné mladé ženy...

V hre je opäť sympatická dvojica Patrik Hedström a Erika Falcková, medzi ktorou to iskrí, podpichujú sa, súťažia medzi sebou. To je jedno z korení príbehov Camilly Läckbergovej.

Ďalším korením je samotné miesto, ktoré je opradené mýtmi a strašidelnými povesťami, takže umocňuje silu celého príbehu. Keď k tomu pridáte zasneženú, mrznúcu krajinu, tuhne vám krv v žilách. A rozhodne vám ju nerozprúdia prvé strany, ktoré sa začínajú pekne zostra. Utýrané mladé dievča Victoria, ktorú zrazilo auto, má vnútorné krvácanie, poranenie lebky, poškodený mozog...no niekto ju predtým mučil.

„Nemá oči. Ani jazyk.“
„Čože?“ Patrik naňho neveriacky vypúlil oči a kútikom oka zaregistroval, že Gosta sa tvári rovnako nechápavo.
„Áno, jazyk je vyrezaný a oči...nejakým spôsobom odstránené.“
Gosta sa chytil za ústa a nápadne zbledol.

Läckbergová je vo svojich detektívkach psychologická – vie skvele odhadnúť a zanalyzovať človeka. A nič nezakrýva, žiadne pseudomorálka, bočné cestičky. Ukazuje nás takých, akí sme. So svojimi pokleskami, chybami a nechutnosťami.
Autorka opäť rozohráva dva paralelné príbehy – jeden sa začína v 60.rokoch, keď sa mladá žena zamiluje do krotiteľa levov v cirkuse. Druhý príbeh je zo súčasnosti a odhaľuje okrem iného dôsledky, aké môže mať ich láska.

Masový vrah, psychopat, zlo v ľuďoch, rodinné vzťahy, policajt z povolania, autorka krimi príbehov, záhady, mýty... Krotiteľ je výborne namiešaný koktail, ktorý uspokojí každého milovníka (nielen) severskej detektívky. 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod