Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Knihu čítajte radšej v lete:-)

04. 02. 2014
Kniha: Snehuliak
Autor: Jo Nesbo
Kriminálka, ktorá navždy zmení váš pohľad na zimu. Mäkké snehové vločky usadzujúce sa na chodníkoch, autách a parapetných doskách zrazu nadobudnú trochu horký podtón. A o snehuliakoch ani nehovorím...

Ak sa pred vaším domom z ničoho nič zjaví snehuliak, pozatvárajte okná, zamknite dvere a zavolajte políciu. To by vám poradil kriminálny vyšetrovateľ Harry Hole. Pracuje na objasnení niekoľkých prípadov náhlych zmiznutí. Všetko sú to ženy, ktoré majú manžela a deti a v ich blízkosti niekto postavil snehuliaka. Navyše, pred niekoľkými dňami dostal Harry tajuplný list. A adresát? Snehuliak.

„Čoskoro tu máme prvý sneh. A vtedy sa opäť vynorí. Snehuliak. Keď sneh zmizne, niekoho so sebou vezme. Vtedy si polož otázku: Kto postavil snehuliaka? Kto stavia snehuliakov? Kto porodil Murriho? Lebo to nevie ani snehuliak.“

Harry sa dozvedá, že vrah pod názvom Snehuliak vystrájal aj v minulosti. Za posledných desať rokov zmizlo až jedenásť žien. Prípad sa začína zamotávať a Harry zisťuje, že okolnosti sa týkajú jeho novej kolegyne Katrine, ako aj bývalej priateľky Rachel.

Kniha patrí do série s inšpektorom Harrym Holem a hoci autor aj kníhkupectvá vravia, že nie je potrebné čítať časti v poradí vydania, mne tam predchádzajúci kontext trochu chýbal. Niekoľkokrát tu boli spomenuté udalosti, ktoré sa udiali v predchádzajúcich častiach a miestami som ľutovala, že nemám prečítané všetky knižné kúsky. Aj keď bola kniha ako celok súvislá, celistvá a tieto maličkosti nijako neovplyvňovali dej, zaujímalo ma, čo sa udialo v ostatných knihách. Otázkou zostáva, či nás takto nechce autor prinútiť, aby sme čítali jeho tituly rad za radom. Ak to bol jeho zámer, gratulujem, vyšlo mu to. Ja osobne sa chystám prelúskať aj predchádzajúce diely, aby som bola v úplnom obraze.

Opäť sa potvrdilo, že Jo Nesbo vie čitateľa šikovne oklamať. V príbehu bolo viacero momentov, kedy som si vydýchla, že Snehuliaka konečne chytili, no vždy to bola len vydarená snaha autora udržať čitateľa v napätí. Dej sa pomaly rozmotával, potenciálnych podozrivých pribúdalo a ja som nemala inú možnosť, ako knihu prečítať v rekordnom čase. Viacero časových rovín, pribúdanie záhadných zmiznutí, úžasne vyprofilovaná postava Harryho Holeho, dej, ktorý neustále napreduje a pasáže, ktoré zastavujú tep. Čo viac si milovníci napínavých príbehov môžu želať?

„Zostal stáť a cítil, ako doňho preniká ľadový vietor. Pomaly sa obrátil k snehuliakovi. Lebo až teraz si uvedomil, čo je na ňom iné. Snehuliak mal šál. Ružový šál. Ktorý Jonas daroval mame na Vianoce.“

Okrem práce na kriminálnom oddelení tu môžeme pozorovať aj Harryho osobný život, ktorý sa na konci knihy prelína so samotným vyšetrovaním. Výsledkom je jedna dokonale premyslená kriminálka. Predtým ako Snehuliaka odporučím všetkým nadšencom krimi žánru, dovolím si vám dať malú radu: Knihu čítajte radšej v lete.

Martina Melišková, citaj.to

 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod