Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

...záhada do poslednej strany!

31. 10. 2014
V jedno skoré letné ráno sa staršia vdova rozhodne vyplieniť zo záhrady burinu skôr, ako sa vonku rozpúta horúčava. Pracuje sústredene. Pokojne. Až kým ju niekto nevyruší a… nezabije. Vražda s neznámym páchateľom na samote u lesa. Udalosť pribehne nahlásiť vydesený Kannick, dvanásťročný chlapec z nápravného centra, ktoré je neďaleko. Niekoho aj videl, na konci záhrady, stáť medzi stromami.
 
Začína sa vyšetrovanie. Ďalší prípad pre inšpektora Sejera. Kto by však chcel zabiť dobromyseľnú babku a prečo? Odtlačky sú nevýrazné, stopy nič nenapovedajú. Na mieste boli iba dvaja. Malý Kannick a Errki.
 
Karin Fossum úspešne pokračuje v sérii prípadov detektíva Sejera. Tentokrát autorka vytvorila ako jednu z hlavných postáv Errkiho. Mladého, duševne chorého chlapa, ktorého celé mestečko pozná a bojí sa ho. Traduje sa, že zabil svoju mamu a má magické schopnosti. Celé dni sa iba túla po lese, je vytrvalý chodec a okolie mestečka pozná lepšie ako ktokoľvek iný. Errki, ktorý sa má liečiť v ústave. Errki, ktorý z toho ústavu ušiel chvíľu pred vraždou.
 
Vďaka knihe Kto sa bojí vlka? sa dostanete do jeho hlavy. Pretože o čo menej rozpráva, o to väčší ma duševný život. Spoznáte hlasy, ktoré ho ovplyvňujú. Uvidíte jeho myšlienky. Aj tie najúprimnejšie.
 
 
,, – Užíva nejaké lieky?
 
- Spýtajte sa v nemocnici. Prečo to chcete vedieť?
 
Skarre pokrčil plecami. – Len premýšľam, čo sa stane, ak ich náhle prestane brať.
 
- Možno ho ovládnu jeho vnútorné hlasy.
 
- Tie máme asi všetci – usmial sa Skarre.
 
- Dobrý Bože, to áno,… Ale nekomandujú nás. “
 
Errki sa stáva prvým podozrivým, prípad tým najprioritnejším. Až kým sa nestane v meste banková lúpež, ktorej je inšpektor svedkom. Zlodej má rukojemníka a stotisíc korún. Sledujú sa záznamy z kamier, snažia sa čo najpodrobnejšie opísať páchateľa a rozoznať, koho zajal. Zistenie je šokujúce. Bankový lupič si so sebou zobral Errkiho.
 
Začína sa putovanie. Skrývanie v lesoch. Dlhé rozhovory medzi Morganom (zlodejom) a Errkim. Myšlienky, ktoré vás dostanú. Jednoduchosť, ktorá vás rozosmeje. A poznanie, ktoré zamrazí.
 
,, My ľudia sa nazdávame, že ovládame svoje životy, – prehovoril Errki pomaly. – Ale nie je to tak. Veci sa jednoducho dejú. “
 
Nikto netuší, či bol psychicky chorý človek naozaj unesený alebo bol zainteresovaný spoločník lúpeže. Ostatne, pár malých krádeží už na konte má. Nepredvídateľná osobnosť hlavnej postavy, neistota zlodeja, tmavý horúci les… to všetko má vplyv. Morgan skúša, zisťuje, tlačí, vyhráža sa zbraňou. Ale nepredvída. A Errki, keď dostane strach a je do niečoho nútený, jednoducho hryzie.
 
,, – Toto je Errki. Je posadnutý zlými duchmi, tí ho prenasledujú a celý čas mu niečo rozprávajú. Ja sa volám Morgan a polícia po mne pátra pre jedno malé vystúpenie, ktoré som predviedol dnes ráno. Zabíjame tu spolu popoludnie. Tamten psychoš mi odhryzol nos, – dodal. – Len aby si vedel, že to nie je človek, s ktorým sa možno zahrávať. “
 
Ak hľadáte napätie a príbeh, ktorého rozuzlenie bude záhadou do poslednej strany, čítate správne. Kniha bola za svoje jedinečné spracovanie odmenená Cenou nórskych kníhkupcov. Zaslúžene.
 
Je to kniha o samotárovi. O človeku, ktorého nikto nechápe. O človeku, ktorý už o ľudské pochopenie ani nestojí. Ktorý putuje lesom, preč od všetkých. Ktorý je plachý, ale svojim spôsobom úchvatný. Ako vlk. A kto by sa predsa bál vlka?
 
Preto sa nebojte a knihu otvorte. Je sondou do hlavy osobnosti, ktorá pred vami nebude nič skrývať. Verte mi, je to fascinujúce poznanie.
 
Zdroj: abcknihy.sk, Margaréta Koklesová

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod