Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Dvojitá vražda a stopy vedú do najvyšších kruhov spoločnosti.

16. 11. 2023
Kniha: Zabijaci
„Ubití na smrť,“ znel nadpis v Berlingske Tidende, doplnený nezvyčajne podrobným opisom nájdených obetí...

Oddelenie Q je policajné oddelenie, na ktorom vyšetrovatelia riešia mimoriadne závažné trestné činy. Hlavnou postavou je detektív Carl Morck...a jedného dňa si nájde na stole spis s vraždou dvoch študentov. Udial sa pred dvadsiatimi rokmi, vrah bol známy a odsúdený...tak prečo ten spis?

Načo opäť otvárať prípad? Má to svoje dôvody. Nebezpečné a vražedné...
Začína sa druhý diel severskej série Oddelenie Q – Zabijaci.

Severský triler Zabijaci

Na chate v Rorvigu dôjde k brutálnej vražde. Obeťami sú dvaja súrodenci, brat a sestra. Medzi podozrivými sú aj niekoľkí žiaci prestížnej internátnej školy, známi násilnosťami a výstredným správaním.

„Ubití na smrť,“ znel nadpis v Berlingske Tidende, doplnený nezvyčajne podrobným opisom nájdených obetí, ktorý ostro kontrastoval s takými staromódnymi novinami. Obe telá ležali v miestnosti s kozubom, dievča malo na sebe bikiny, jej brat bol nahý a v ruke zvieral nedopitú fľašu koňaku. Zabili ho jediným úderom do zátylka tupým predmetom, neskôr ho identifikovali ako tesárske kladivo, ktoré našli v kríkoch medzi jazerami Flyndersø a Dybesø.

Po niekoľkých rokoch sa jeden z nich k dvojnásobnej vražde prizná a súd ho právoplatne odsúdi do väzenia. Zdá sa, že prípad je vyriešený.

Keď sa Carl Morck z Oddelenia Q, kde sa zaoberajú nevyriešenými prípadmi, vráti z dovolenky, jeho asistent Assad mu na stôl položí zložku prípadu z Rorvigu. Nikto nevie, prečo sa zasa vynorila, lebo prípad bol uzavretý. Niekto má zrejme záujem, aby sa vyšetrovanie znovu otvorilo.

Keď vyšetrovateľom zakážu z najvyšších miest ďalšie pátranie, je im jasné, že tu niečo nesedí. Stopy vedú do najvyšších kruhov spoločnosti, do sveta obchodníkov s akciami, módnych návrhárov a plastických chirurgov – a vedú aj na úplný spodok spoločenského rebríčka – k bezdomovkyni Kimmie, ktorá je navonok tvrdá ako skala, ale jej duša krváca. Zdá sa, že táto žena vie niečo, čo by mohlo byť trom vplyvným mužom osudné. Lov sa začína...

Elita, ktorá si myslí, že môže všetko

Zabijaci je vynikajúci triler, v ktorom sa do popredia dostáva dánska elita. Tá si užíva svoje spoločenské postavenie, má veľké možnosti a v mysli presvedčenie, že si môže robiť čo chce. Dokonca aj zabíjať. Len tak, pre potešenie...
Adler-Olsen rozohráva niekoľko dejových línií, umne ich prepletá, udržiava čitateľa stále v strehu a v napätí. Nahliadneme aj do osobného života Carla Morcka, ktorého stále prenasleduje predchádzajúci prípad.

Dokonalá zápletka, miestami drsné až brutálne scény, trošku humoru na odľahčenie. To sú Zabijaci, ktorých si vychutnajú všetci fanúšikovia severských detektívok. Kvalitný, sofistikovaný a inteligentný triler.

Ako to urobia? Jednou strelou, jedným šípom, a bude po všetkom?
Naozaj?
Nie, nie, prečo by sa mali uspokojiť s málom? Takí milosrdní tí netvori nebudú. Majú pušky a nože od krvi. Určite vedia, akú účinnosť majú ich kuše.
Kam sa schovám? Kde je to miesto? Nestihnem sa vrátiť? Nedokázal by som to?
Pohľad mu blúdil po lesnom poraste. Hore a dolu. Lenže páska, ktorá mu takmer prekrývala oči, mu to sťažovala a nohy pokračovali v tackavom behu.
Sám teraz pocítim, čo to znamená byť v ich moci. Neurobia kvôli mne výnimku, to by ich neuspokojilo. Len tak sa to môže skončiť.
A srdce sa mu tak rozbúšilo, až to bolelo.

Jussi Adler-Olsen

Vyštudoval politológiu a filmovú vedu. Pracoval ako novinár, redaktor a vydavateľ. Vo svojej tvorbe sa zameriava na témy psychických porúch (jeho otec bol psychiater) a medzinárodných konšpirácií. Literárnu kariéru začal bestsellerom Dom abecedy (1997), nasledovali romány A ďakovala bohom (2003) a Washingtonský dekrét (2006). Potom sa venoval témam súvisiacim s jeho rodným Dánskom.

Kriminálnu sériu o kodanskom policajnom Oddelení Q tvoria v slovenčine 2 knihy: Žena v klietke a Zabijaci.
V češtine už vyšlo 9 dielov, naposledy Chlorid sodný.

Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod