Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Severské krimi Obeť dvojice Jorn Lier Horst a Thomas Enger

08. 02. 2024
Kniha: Obeť
Napínavý príbeh, vynikajúca zápletka. To je Obeť.

Hon na sériového vraha, ktorý sa zahráva s políciou. Možno už veľakrát opísaný námet, pre niekoho už nudný, ale dvojica Jorn Lier Horst a Thomas Enger ukázali, že dokonale ovládajú spisovateľské remeslo. Napísali detektívku Obeť, ktorá sa dostala do rebríčkov bestsellerov v domovskom Nórsku, ale aj v Dánsku, Nemecku, Holandsku, na Islande, v Kanade, Austrálii a tiež na Amazone.

„Napínavý príbeh, vynikajúca zápletka. Predovšetkým však silné emócie a vášeň, ktoré prekonali aj predošlé knihy v sérii,“ odporúča denník Dagbladet.

Severské krimi Obeť

Alexander Blix pracoval pred dvomi rokmi na prípade zmiznutia Elisabeth Eieovej. Vyšetrovanie sa zastavilo, keď bola zavraždená jeho dcéra a jeho zatkli za jej pomstu. Dlho to vyzeralo tak, že nikto nikdy nevypátra, čo sa Elisabeth prihodilo...

Čo ak sa však náhle ozve niekto, kto to vie?
A čo znamená, že nielenže vie, čo sa stalo po jej zmiznutí, ale ovláda i detaily z Blixovho života?
Teraz je Blix opäť na slobode a ten, kto zabil Elisabeth, ho našiel a nechal mu odkaz o jej vražde. Polícia odmieta jeho pomoc a aj keby Blixa zbavili obvinení zo zločinu, jeho kariéra sa skončila. No vrah naďalej kontaktuje Blixa a ukazuje mu cestu k novým obetiam...

Jazero.
V podstate to je ideálne miesto na zbavenie sa tela, pomyslela si, mútne a veľké, ako už jazerá bývajú – ale vyžadovalo by si to zabalenie tela a závažie, aby kleslo do bahna na dne. Ak sa však človek vyznal na okolí, nebol by preňho problém sťažiť policajtom prácu, ale nevedela, kde presne potápači telo hľadali a ani ako dôkladne pri tom postupovali.
Také čosi si navyše vyžadovalo presné plánovanie. To by šlo predsa o premyslený čin. Úmyselnú vraždu, nie crime of passion.

Medzitým Emmu Rammovú kontaktuje neznáme mladé dievča Carmen. Jej nevlastného otca zadržali, podozrievajú ho z vraždy kamarátky z detstva. Polícia však nemá telo. A ani iných potenciálnych páchateľov.

Kruh udalostí uzatvára nečakaný nález na detskej kresbičke z jedného miesta činu – prítomnosť sa dostáva do kontaktu s minulosťou. A tam, v bode, kde sa pretínajú, si obeť nachádza svoju vlastnú, jedinečnú formu terapie.

Spojenie, ktoré funguje!

Obeť je jedna z najlepších detektívok tejto dvojice. Spolupráca Blixa a Rammovej funguje a môžu sa spoľahnúť jeden na druhého. Napínavý dej a pátranie, plnokrvné postavy a skvelé dialógy.

Postavy sú autentické a hodnoverné – skvele funguje ich pracovný aj osobný život. Pozadie a motívy majú prepracovanú psychológiu a na konci všetko naozaj sedí.

V prípade Horsta a Engera platí synergia, že 1+1 sú nie 2, ale 3. Dvaja vynikajúci nórski autori sa ukázali v tom najlepšom svetle a pripravili pre čitateľov naozaj výborný detektívny zážitok. Výborne to napísali na portáli Randaberg24: „Najmrazivejšia a najtemnejšia kniha s Alexandrom Blixom a Emmou Rammovou, ale zároveň i veľmi osobný príbeh. Ostáva len dúfať, že nejde o poslednú spoluprácu Engera a Liera Horsta, toto spisovateľské duo nás totiž neprestáva prekvapovať.“

„To som ako policajt robieval často,“ povedal Blix. „Ak sme sa zasekli pri vyšetrovaní, vracal som sa na miesta činu, len aby som tam chvíľu pobudol. A často v tom čase, keď sa tam stal zločin. Aby som sa poobzeral po okolí, nasal atmosféru toho miesta, pokúsil sa ho pochopiť, vnímať trochu inak.“
Pozrel sa na ňu. „Možno to znie čudne,“ povedal. „Ale pomáhalo mi to... zarážajúco často.“

Foto: Premedia, Bjornar Ovrebo
 

 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod