Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Niektoré jazvy sú hlboko vryté pod kožou. Nové severské krimi Jazvy

28. 08. 2023
Kniha: Jazvy
Po ranách ostávajú jazvy, to by si mal vedieť – a tie nikdy nemiznú.

Bývalý policajt vo väzení. Novinárka, ktorá sa pustila po stope dvojnásobného nemeckého vraha. A celý čas počujete hrkotať kosti...až začnú kostlivci vypadávať zo skrine. A spôsobujú problémy, tajomstvá vychádzajú na povrch a ľudia zomierajú...

Mimoriadne obľúbená severská séria, ktorú predali Nóri už do 18 krajín a darí sa im najmä v Nemecku, Holandsku, či Poľsku. Práve vyšli Jazvy, štvrtá časť prípadov inšpektora Alexandra Blixa a novinárky Emmy Rammovej.
Výborne vystavané tajomstvo, ktoré siaha roky dozadu a ktoré zanechalo na mnohých jazvy...a tie sa niekedy hoja naozaj ťažko.

Severské krimi Jazvy

Blix je vo väzení, pretože zastrelil dcérinho vraha a nemá to tam ako bývalý policajný vyšetrovateľ ľahké.  Jeho kolegovia zatiaľ pátrajú po Walterovi Kroosovi, nemeckom väzňovi na úteku, ktorý podľa všetkého skončil v Nórsku. Zhodou okolností sa s ním kedysi v minulosti stretol práve Blixov spoluväzeň. Nie je však jedinou osobou, ktorú v krajine pozná. Blix sa tak z väzenia začína zapájať do pátrania...

Novinárka Emma Rammová sa snaží Blixovi pomôcť, vypytuje sa, zisťuje, cestuje tam, kam treba. Stopy vedú do malej obce na sever od hlavného mesta, kde majú všetci svoje tajomstvá a nikomu nie je veľmi do reči. Najmä nie o tých, ktoré na nich zanechali hlboké jazvy.

Na také rany nemôžeš len capnúť náplasť a myslieť si, že sa bez všetkého zahoja. Po ranách ostávajú jazvy, to by si mal vedieť – a tie nikdy nemiznú. Sú červené, krikľavo červené a idú až na kosť.“

Dvojica, ktorá to vie

Jazvy je skvelá severská detektívka dvoch špičkových autorov. Obaja majú na konte viacero úspešných bestsellerov. Jorn Lier Horst sériu s Williamom Wistingom a Thomas Enger s novinárom Henningom Juulom, ktorý stratil pri požiari syna a vracia sa do internetových novín.

Autori spojili sily a evidentne sa pri písaní bavili. Je to premyslené, majú výborné dialógy, ktoré veľa vysvetľujú a posúvajú vás ďalej v príbehu aj v samotnom pátraní. A hoci tam nenájdete toľko napätia, či akčných scén, budete si príbeh vychutnávať.

Je pravdou, že v druhej polovici je to najmä o skladaní mozaiky, rozhovory vám všeličo osvetľujú, skladáte si indície a pre niektorých čitateľov to môže byť zdĺhavé. Ak teda čakajú veľa akcie...no inak je to výborne vystavané a každý rozhovor má svoj zmysel.
No a nakoniec sa všetko uzavrie, všetky tajomstvá vyjdú na povrch a bude tam aj akcia, pri ktorej pôjde o život obom naším hrdinom. A verte, že je to parádne podané, na pár stranách, pri ktorých nebudete ani dýchať.

Alexander Blix a Emma Rammová

Ako viete, spojenie Blixa a Emmy siaha až do dávnej minulosti. Blix totiž zachránil Emmu pred smrťou, keď ju ohrozoval jej vlastný otec. Krátko predtým zabil svoju manželku a bol rozhodnutí zabiť aj svoju dcéru.
Práve táto dvojica je veľmi sympatická, ich vzťah akoby otca s dcérou, čo dodáva príbehom iskru a emócie.

Jazvy, to je ten typ severskej detektívky, kde netreba brutalitu, potoky krvi, akciu a drsnosť... Ak máte radi postupné vyšetrovanie, krok za krokom, hľadanie stôp, spájanie indícií, rozhovory s možnými svedkami...začítajte sa do tejto novinky a nebudete ľutovať.

Detektívna séria prípadov Williama Wistinga

1.Kľúčový svedok
2. Zmiznutie Felicie
3. Keď sa more upokojí
4. Jediný
5. Šarha
6. Až na samé dno
7. Na zimu zatvorené
8. Poľovné psy
9. Jaskynný muž
10. Zaslepenosť
11. Súmrak
12. Katharinin kód
13. Zadná izba
14. Zlo
15. Prípad 1569
16. V sieti
17. Zradca

Séria Blix & Rammová:

1. Bod nula
2. Dymová clona
3. Neumieraj mladá
4. Jazvy
5. Obeť (vyjde vo februári 2024)

Séria prípadov Detektívnej kancelárie č. 2:

1. Operácia Búrkové mračno
2. Operácia Muž v čiernom
3. Operácia Západ slnka
4. Operácia Narcis
5. Operácia Letný ostrov

Milan Buno pre SkveléKnihy.sk

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod