Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Horst píše aj detektívky pre deti

22. 11. 2017
Štartuje nová detská séria Detektívna kancelária č.2. A určite vás bude baviť!

Svetoznámy krimi autor Jo Nesbo stvoril detektíva Harryho Holea. Napísal však aj mimoriadne úspešné detské knižky s doktorom Proktorom.
Podobnou cestou sa vybral aj ďalší obľúbený nórsky autor Jorn Lier Horst. Vytvoril postavu vyšetrovateľa Williama Wistinga, a v slovenčine už vyšli knihy ako Kľúčový svedok. Poľovné psy, Jaskynný muž, Šarha, či Zaslepenosť.
Teraz mu vychádzajú detektívky pre deti a mladých, ktoré pokojne môžu čítať aj dospeláci.

Horst píše krimi so skvelou zápletkou, výraznými postavami a najmä uveriteľné, keďže sám pracoval ako vyšetrovateľ a venoval sa psychológii. To všetko preniesol aj do svojej detskej detektívnej série, ktorá sa stala najpredávanejšou sériou pre deti v roku 2015.

Zatiaľ sú vonku prvé dva príbehy série Detektívna kancelária, ktoré rozhodne nadchnú detských čitateľov.

Operácia Búrkové mračno je prvý príbeh, ktorý vás zavedie do mestečka Riečany. Niečo sa tam deje. Čo zvláštne.
Pekárovi zmizli kvasnice, stratili sa sudy z prístavu a v parku niekto ošklbal borievky. Zoznam ukradnutých vecí je čoraz dlhší a nikomu nedochádza, že spolu súvisia.
Prípadu sa však ujíma Detektívna kancelária č. 2.
Tiril a Oliver si najprv nevedia dať rady, pomôže im ale stopovací pes Osmo s úžasných čuchom.

Druhý prípad sa volá Operácia Muž v čiernom.
Oliverov pád z bicykla nie je vlastne sám osebe prípadom, ktorý by bolo treba riešiť. Ide ale o to, že za zničený bicykel by mal zaplatiť ten, kto vyhĺbil jamu, v ktorej uviazol.
Kto ju však vykopal?
A všetky tie ostatné, čo sú navôkol? A prečo?

Pátranie zavedie oboch malých detektívov na veľmi čudné miesta. A stretnú sa aj s mužom v čiernom.

Horstove príbehy si prečítajú mladí čitatelia, ale aj dospelí. Pripravil niekoľko úloh, ktoré veru potrápia všetkých. Knižky sú krásne a bohato ilustrované.
okrem klasických obrázkov v nich nájdete aj mapu mesta, podobizne jednotlivých postáv,  a výtvarne sú spracované aj rôzne pomôcky a zoznamy, ktoré majú slúžiť amatérskym detektívom k vyriešeniu závažného problému.

Detektívnu kanceláriu č.2 teda tvorí dvojica Oliver a Tiril.
Tiril je inteligentné, odvážne a akčné dievča, ktoré sa nebojí žiadneho rizika. Nezaváha ani vo chvíli, keď má prenasledovať dospelého zločinca.
Oliver je zasa malý génius, ktorý miluje zložité hlavolamy a dobré jedlo :-)
Do partie patrí ešte pes Osmo.

Prvé dva príbehy ukázali, že Jorn Lier Horst je právom úspešný aj s detskou detektívnou sériou. Sú to klasické krimi, v ktorých sa na začiatku udeje zločin a malí detektívi sa musia následne spoliehať iba na svoje sivé mozgové bunky. Žiadne náhody, zázraky a rozprávkové prekvapenia. Pribúdajú indície, vy pátrate spolu s nimi, zápletka sa rozvíja a záver je vždy logický. Rozumný a uveriteľný.

V súčasnosti najpopulárnejšia nórska séria pre deti má už dvanásť dielov a každý z nich rieši záhadu, ktorá dá zabrať aj dospelým. Ide o najpredávanejšiu nórsku detskú knihu roku 2015.

Milan Buno, 22.11.2017

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod