Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Jo Nesbo: „Je to starý dobrý horor.“ Prekladateľ Zelizňák: „Šialené!“

20. 07. 2023
Autor: Jo Nesbo
Aj diabol má číslo v telefónnom zozname.
A Jo Nesbo ho pozná. V novinke Nočný dom vám predvedie jazdu, akú by ste nečakali. Divokú, brutálnu, šokujúcu a hrozivú… „Napísal som novú knihu, ktorá rozpráva príbeh o chlapcovi, volá sa Richard Deloved. Jeho kamaráta zožerie telefón, nasaje ho telefónne slúchadlo. Volali do Nočného domu, ktorý stojí v lese, poletuje tam množstvo hmyzu, a nikto presne nevie, kto tam býva. Trvá asi tri strany, kým prijmeš konštrukciu tohto príbehu,“ prihovára sa Jo Nesbo vo videu.
Aký je jeho nový príbeh? Čo naň hovorí prekladateľ Jozef Zelizňák? Pozrite si video, ktoré pre vás nakrútil samotný Jo Nesbo a vypočujte si úryvok v podaní Borisa Farkaša.
 
Desivý Nočný dom
 
Príbeh 14-ročného Richarda, mestečka Ballantyne a jeho problémov. Richard akoby priťahoval problémy, nedarí sa mu zapadnúť po presťahovaní na nové miesto a všetko sa zhorší, keď jeho kamaráta Toma začne požierať slúchadlo v telefónnej búdke. Chceli sa zabaviť a zo starej telefónnej búdky zavolať náhodnému neznámemu.
 
„Tom!“ zareval som. „Ruka! Pusť telefón!“ Tom sklopil zrak a až vtedy si všimol, že prsty mu miznú v dierkach slúchadla. Chytil ho a pokúsil sa vytiahnuť lapenú ruku. Márne, zo slúchadla sa začalo ozývať mľaskanie, ako keď môj otčim hlce polievku, zmizla v ňom ďalšia časť ruky. Pokúsil som sa slúchadlo odtrhnúť od Toma, ale nič som nezmohol.
 
Zhrozený Richard len sleduje, ako jeho kamaráta zožerie slúchadlo a nedokáže nič spraviť. Situácia sa ešte zhorší, keď zmizne ďalší Richardov spolužiak a jemu zostane jediný spojenec – sympatická rebelka Karen, do ktorej je už dlho tajne zamilovaný.
 
Znie to šialene? Áno, znie, ale treba Nesbovi uznať, že je vynikajúci rozprávač. Vtiahne vás do príbehu, je to napínavé, desivé, miestami až hrôzostrašné. A naozaj veľký zlom, prekvapenie príde približne v druhej tretine príbehu. Len zaskočene pozeráte na stránky knihy a nechápete. A to vás čaká ešte jedno prekvapenie, ktoré vás už úplne vykoľají.
Nočný dom je vynikajúca žánrová zábavka, pri ktorej si to Nesbo musel užívať.
 
Pozrite si video s Jo Nesbom:
 
Nočný dom je temný, prekvapujúci príbeh o priateľstvách, šikanovaní, osamelosti, zle i odvahe. O nádeji aj o pomste. Neviete, komu a čomu máte vlastne veriť. Berte to ako zábavu, ktorá sa však číta svižne, je to dobre prepracované, akčné a dynamické.
 
„Nočný dom patrí k najzábavnejším a najzaujímavejším knihám, aké som v živote prekladal,“ tvrdí jeho dvorný prekladateľ Jozef Zelizňák. „Keď sa do knihy začítate, chvíľku máte pocit, že sa Nesbo. Potom rozmýšľate nad tým, či ste sa nezbláznili vy. A napokon, keď už máte pocit, že ste ho prekukli, tak vtedy príde ďalší zvrat. A Nesbo vás parádne domotá. Vrelo odporúčam ako ľahké čítanie na leto, ale zároveň to človeka vedie k zamysleniu, či realita, ktorú vnímame my, je naozajstná. Či svet je skutočne taký, ako ho my vidíme. Určite pre mňa vynikajúca kniha na leto 2023.“
 
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:
 
Dačo mi liezlo po lýtku pod nohavicou. Sklopil som zrak. Ďalšie červenooké chrobáky vyliezali priamo zo zeme ako živí mŕtvi z hrobu, liezli na tenkých chrobačích nožičkách. Stál som na jednej nohe a udrel sa po lýtku. Vtom sa vo veľkom okne na treťom a najvyššom poschodí zasvietilo. Svetlo dopadlo na zem pred domom. Z múrov vyrastali mocné korene stromu a mizli v zemi, akoby sám dom bol stromom. Vo svetle by som uveril, že sa korene hýbu, akoby boli mocné svaly alebo anakondy. Stratil som rovnováhu, udrel som sa po lýtku a spadol na zem do koberca chrobákov, zrazu som ich mal všade, na tvári, za golierom, v ústach. Zareval som.
 
Zdroj: SkveléKnihy.sk | Milan Buno

 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod