Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Jo Nesbø je s každou knihou lepší

15. 08. 2013
Autor: Jo Nesbo
Môj prvý Nesbø v slovenčine... Opäť som ku knihe pristupovala s miernou nedôverou, ale keďže išlo o titul, ktorý v češtine vyjde až o pár mesiacov, ani sekundu som neváhala. Harry Hole je jednoducho môj liebling a v jeho prípade neexistuje nič, čo by ma odradilo od (čitateľského) stretnutia s ním.

Ak čítate anotácie na prebaloch kníh, o Pancierovom srdci sa dozviete toto: Nórskymi médiami sa šíria poplašné správy. Našli sa dve mŕtve ženy utopené vo vlastnej krvi. Vrah po sebe nezanechal stopy, policajné vyšetrovanie sa nehýbe z miesta a Harry Hole, jediný človek, ktorý by mohol pomôcť, zmizol. Ukrýva sa v špinavých ópiových brlohoch Hongkongu, aby unikol nielen veriteľom, ale najmä traume zo svojho posledného prípadu. Len čo sa vráti do Osla, vrah udrie znova. Navonok sa zdá, že obete nemajú nič spoločné. Avšak Harry zistí, že všetky ženy strávili noc v tej istej odľahlej horskej chate. Inšpektor čoskoro pochopí, že má do činenia so psychopatom, ktorý vraždí hostí jedného za druhým. Opäť čelí nielen najtemnejším silám v krajine – ale aj v samom sebe.

A tu je môj sumár najdôležitejších faktov, prečo si prečítať Pancierové srdce:

  1. Jo Nesbø je s každou knihou lepší a jeho Harry Hole prejavuje stále viac talentu spájať nitky a nachádzať súvislosti.
  2. Ak čítate sériu s Harrym Holeom v češtine ako ja, prečítali ste už aj Švábov a chcete vedieť, čo bude ďalej, zahoďte predsudky. Slovenčina mi nijak špeciálne nevadila, vlastne som si ju vôbec neuvedomovala. Knihu preložil Jozef Zelizňák (1978), ktorý vyštudoval švédčinu, nemčinu a nórčinu, je sprievodcom BUBO Travel agency a na svojom konte má už takmer 20 prekladov nielen Jo Nesbøho, ale aj Stiega Larssona či môjho veľkého obľúbenca Erlenda Loeho.
  3. Sofistikovane vystavaný príbeh, vraždiaci nástroj, striedanie krajín, v ktorých sa príbeh odohráva.
  4. Spojitosť so staršou časťou série. Ak ste nečítali Snehuliaka, nebudú vám jasné všetky súvislosti, aj keď sa dozviete časť príbehu. Ak ste ho čítali, strávite nad Pancierovým srdcom toľko času, koľko potrebujete, aby ste sa dostali na poslednú stranu.
  5. Keď najbližšie pôjdete do kníhkupectva, voľným okom odhadnite, aké percento tvoria krimi – špeciálne severské – v rámci beletrie. Ja to vidím na takmer polovicu. Jo Nesbø  a všetky jeho knihy, vrátane tejto, jednoznačne potvrdzujú, prečo to tak je.

Eva Güttlerová, severskedetektivky.cz

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod