Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Je na očiach to, čo nik nevidí…

04. 10. 2016
Autor: Gard Sveen
Vyčíňa snáď napodobiteľ? Pedofilný maniak? Nový vzrušujúci príbeh Garda Sveena.
Psychotický thriller.
Psychicky labilný hlavný protagonista, policajný vyšetrovateľ Tommy Bergmann – muž, ktorý disponuje násilníckymi sklonmi. A k tomu matka, zdrvená, psychicky narušená žena, ktorá prišla o svoju dcéru, ktorú zavraždili. Mrazivé udalosti, ktoré do seba absolútne nezapadajú. Mŕtve a zohavené mladé dievčatá…
Nájdené telo mladej prostitútky, ktorej zranenia sa až príliš podobajú na spôsob, akým svoje obete zabíjal vrah v minulosti. Problémom ostáva fakt, že daný vrah Anders Rask sedí izolovaný na stráženej psychiatrii. K svojim činom sa priznal.
Vyčíňa snáď napodobiteľ?
Pedofilný maniak?
Je všetkým na očiach a zároveň ho nik nevidí. Nik neodhalil jeho skutočnú tvár respektíve to, čo skrýva za jej maskou. Môže to byť ktokoľvek.
 
Anders Rask. Odsúdený za vraždy dievčat. Zatvorený v psychiatrickom zariadení. Niet odtiaľ úniku. Vysoký stupeň ostražitosti. A predsa… Boli to takmer deti, tie čo zabil. A pritom také výstredné a zaujímavé, provokujúce a vyzývavé. Mŕtve. Až na poslednú nájdenú obeť, ktorá vnesie do prípadov nový vietor. Spočiatku slabý, takmer vánok, postupne však naberajúci na intenzite. Pochopia vyšetrovatelia čo sa im snažila povedať dvomi slovami? Prežila násilný útok šialenca. Zatiaľ žije. Je potrebné ju vypočuť. Rýchlo. Určite videla páchateľa.
 
Gard Sveen prichádza po svojom debute Posledný pútnik (čítať tu) s ďalším titulom Peklo je otvorené, v ktorom figuruje protagonista Tommy Bergman. A titul evidentne nie je posledným, z čoho sa veľmi teším! Autor dokazuje, že prekvitá nadaním na detektívne romány. Čitateľov oboznamuje so svojím hlavným hrdinom, ktorý je akýmsi lúzrom v spoločnosti, čo ale nie je žiadna novinka. Na podobné typy sme u severských autorov zvyknutí.
 
Tabuizovanú tému, ktorú autor otvára, a to páchanie trestných činov na mladých dievčatách – či už prostitúcia alebo naopak, zvádzanie maloletých, nemožno opísať povrchne. Avšak spôsob akým sa Gard Sveen snaží predostrieť problém je mierne komplikovaný. Spriada nitky viacerých dôvodov zločinu, kombinuje motív, priplieta žiarlivosť, závisť, hnev. Celkom rafinovane. Akosi však svoju rolu nezvládal samotný vyšetrovateľ Tommy, ktorému autor pripísal nezávideniahodné vlastnosti. Miestami som nadobudla pocit, že Tommy sám potrebuje odbornú pomoc a okoliu pomôcť nedokáže. Takmer to jeho správanie vo mne vzbudzovalo nesympatie, a to by sa nemalo pri hlavnom protagonistovi stávať. Ten je predsa tiahlom celého príbehu, ba dokonca celej série príbehov. Nechať spoločensky upadnúť svoje hlavné eso, by bolo veľmi trúfalé. Preto verím, že autor bude v budúcich tituloch okolo Tommyho našľapovať opatrne a dokáže mu pomôcť. Pretože je rozdiel hrdinu ľutovať a je rozdiel nemať ho v láske a kvôli nemu odložiť knihu nedočítanú bokom. To by bola veľká škoda.
 
Zazdalo sa mu, že pod obväzmi zazrel krv, ale mohol sa mýliť. Prikrývka sa jej zošmykla. Predsa. Znova začala krvácať z rán. Zaťal päste, opäť ich uvoľnil. Hlboko vo vnútri to vedel. Nebolo chirurga, ktorý by zastavil jej vnútorné krvácanie.
Dievča hovorilo teraz hlasnejšie, ale nik jej nerozumel. Podišiel k posteli a postavil sa vedľa ošetrovateľky. Oči mala zatvorené. Teraz čosi ticho zašepkala. Takmer nečujne. Odtisol najbližšiu ošetrovateľku a sklonil sa nad dievčaťom.
Cítil jej dych na líci. Už teraz páchla smrťou a rozkladom.
Vo chvíli, keď sa chystal vzpriamiť, naskočila mu husia koža.
Dievča otvorilo oči a pozeralo sa naňho. Boli sivé, bez života, akoby on bol to posledné čo uvidí.
Dievčina sa natiahla za ním, takmer si vytrhla kanylu z ruky, no nevšímala si to. Čosi zamrmlala a potom povedala opäť veľmi potichu: “Maria.”
Nečakane zvrieskla:
“Maria!”
Sadla si a vykríkla. Tommy by si nikd\ nebol pomyslel, že je niekto schopný kričať tak nahlas.
 
Nudiť sa čitateľ rozhodne nebude. Už len samotný názov Peklo je otvorené evokuje drastické a podlé činy maniakov. Vyvíjanie zápletky je veľmi kvalitne spracované, navodzuje temnú atmosféru, evokuje strach. Nemohla som si však pomôcť, že sa autor inšpiroval z iných zdrojov a ponúkol tému, ktorá tu už neraz bola – psychopat zatvorený vo väzení či v inom nápravnom zariadení, manipulátor, ktorého napodobujú, jeho útek a  následné pokračovanie ohavných zločinov. Môžem spomenúť napríklad Hannibala či Hirtmanna (Bernard Minier Mráz – čítať tu). Mierne ma autor sklamal. Je však pravda, že čítam mnoho thrillerov a detektívnych románov a začínam sa domnievať, že sa prosto témy budú opakovať – s väčšími či menšími odchýlkami. Keď natrafím na úplne novú tému, som nadšená!
 
Čo však kvitujem vydavateľstvu, je samotná kniha. Počnúc obálkou, ktorá na prvý pohľad šokovo zaujme a tiež samotnými listami knihy, ktoré sú veľmi príjemné na dotyk. Text je prehľadný a zarovnaný do formátu, ktorý sa veľmi dobre číta. Písmená nie sú ani veľké ani malé. Knihe to pridáva na šarme! 
 
Recenzovala Martinka Javorková, Mojeknihy.com

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod