Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Hlboko znepokojujúca Uspávanka

14. 08. 2017
Kniha: Uspávanka
Jørgen Brekke aj v tomto príbehu (Uspávanka, Premedia 2017) naprieč priestorom a časom dokázal, že ako spisovateľ je vo vynikajúcej forme.

Singsaker znovu v akcii

 Sľubnú mladú speváčku nájdu v lese brutálne zavraždenú s vyrezaným hrtanom.

Vrah položil na jej telo starožitnú hraciu skrinku. Vyšetrovateľom sa vidí záhadná uspávanka, ktorú prehráva povedomá. Nik ju však nevie zaradiť.

Hlavný inšpektor trondheimskej polície Odd Singsaker, ktorý sa ešte stále zotavuje z operácie mozgu, začína vyšetrovať vraždu.

Singsaker sa prednedávnom oženil s Feliciou Stoneovou, americkou detektívkou, ktorú stretol pri vyšetrovaní prípadu sériového vraha. Obáva sa najhoršieho, keď náhle nahlásia ako nezvestné ďalšie mladé dievča s pekným hlasom.

Trondheimská polícia je na stope zločinov, ktoré zrejme spája stará uspávanka. V osemnástom storočí ju napísal záhadný skladateľ Jon Blund. Táto uspávanka sľubuje poslucháčom najpokojnejší najsladší spánok. Čas plynie a zdá sa, že unikajúceho vraha nič nezastaví.

„Sekera zasvišťala vzduchom a zasiahla prsty pod stredným článkom. Najprv si uvedomil zvuk, až potom bolesť. Bolo to ako chrúmanie, prsty zachrúmali ako mrkva pod čepeľou maminho noža. Potom nasledoval nemý film. Oba prsty odleteli oblúkom od klátu a spadli na vlhkú podlahu garáže. Odskočili ako z gumy a ostali tam ležať. Až vtedy si uvedomil žeravé teplo sálajúce z ruky.“

 

Druhá kniha znovu dobrá

Jørgen Brekke (1968) je nórsky spisovateľ, autor detektívnej série s inšpektorom Singsakerom. Narodil sa v Hortene, neskôr sa usadil v Trondheime, kde žije s manželkou a tromi deťmi. Prednášal o vzdelávaní, neskôr pracoval ako novinár na voľnej nohe.

Za svoj debut V ľudskej koži získal cenu Norlis za najlepší debut roka, ako aj cenu Nová krv za najlepší kriminálny debut.

Je autorom piatich detektívnych románov, v ktorých sa súčasnosť prelína s dávnejšou minulosťou. Román Uspávanka je druhý diel série prípadov inšpektora Singsakera.

Recenzent zo Sandefjords Blad pri Uspávanke nešetril chválou. „Ak začnete čítať Uspávanku, garantujem vám jedno: prebdené noci, kým ju nedočítate. “
A jeho kolega z Aftenposten má podobný názor: „Druhá kniha býva pre väčšinu autorov problémom. Pre Brekkeho toto pravidlo neplatí.“

Ľubomír Jaško, Aktuality.sk

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod