Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Návrat ho môže stáť život... Severské krimi St. Avenger

10. 11. 2023
Niekto nielenže nechcel, aby sa vrátil, ale návrat ho môže stáť život...

Heine Bakkeid patrí medzi najlepších severských autorov nordic noir. Za túto knihu navyše dostal Rivertonovu cenu, ako nórska detektívka roka. Príbeh, ktorý nás zavedie do Stavangeru na juhu Nórska. Mesto, ktoré zažilo rapídny vzostup koncom 20.storočia vďaka ťažbe ropy a neraz sa označuje ako ropné hlavné mesto Nórska.
Vychutnajte si temné severské krimi St.Avenger od Heine Bakkeida.

Krimi St. Avenger

V pieskových dunách na stavangerskej pláži nájdu dobité telo – pravdepodobne ide o policajta Simona Bergelanda.
Keď sa o tom dopočuje Thorkild Aske, práve je na Islande a rozhodne sa vrátiť do mesta, ktoré ho prenasleduje v jeho snoch, aby pátral po odpovediach. Stavanger je miestom, ktoré mu zmenilo život. Tu stratil Frei a prišiel o prácu policajného vyšetrovateľa. Na vine bol Simon Bergeland, Frein milenec, ktorý bol však od toho osudného dňa nezvestný.
Ak je tým mŕtvym Borgeland, črtá sa príležitosť nájsť odpovede na staré hádanky...a získať späť zašlú slávu.

Čoskoro sa však ukáže, že všetko je inak. Thorkild čelí jednému nebezpečenstvu za druhým a začína si uvedomovať, že niekto nielenže nechcel, aby sa do Stavangeru vrátil, ale aj to, že ho návrat môže stáť život.

„Ostala z neho v podstate už len koža a kosti, ale ešte stále má na sebe uniformu,“ odvetí. „Našli sme aj jeho preukaz a odznak. Počkáme na definitívne potvrdenie po analýze vzoriek DNA, prípadných odtlačkov prstov a chrupu.“
Policajný riaditeľ znova zablúdi pohľadom k helikoptére, čo im preletí nad hlavami. Listy vrtule pritlačia trávu k zemi.
„Poznali ste ho?“ Aj kriminalistka sa mimovoľne pozrie nahor.
„Áno, poznal.“ Policajný riaditeľ sa zahľadí na pozostatky, čo trčia z odkrytého hrobu. „Simon Bergeland,“ vzdychne si. „Tak tu si sa celé tie roky skrýval.“

Vrcholom je vianočný večierok...

St. Avenger je štvrtý diel série Heineho Bakkeida o utrápenom a sardonickom bývalom vyšetrovateľovi Thorkildovi Askeovi. Román získal Rivertonovou cenou za najlepšiu nórsku detektívku roka.

Heine Bekkeid je mimoriadne zručný vo vytváraní napätej, dusivej atmosféry. Navyše perfektne do toho zapadnú postavy, ktoré vykresľuje naozaj plasticky a hodnoverne. K tomu si pridajte úderné dialógy a máte severské krimi, ktoré sa oplatí prečítať. Ako napísali v Stavanger Aftenbladet, „dôležitú rolu v tomto pochmúrnom a vynikajúco napísanom nordic noir hrá mesto Stavanger – a pomsta.“

Knihy Heine Bakkeida kúpilo takmer 20 krajín a jeho séria s bývalým policajtom Thorkildom Askem je čoraz obľúbenejšia. St. Avenger je štvrtá kniha série a tentoraz je Thorkild triezvy, takmer bez samovražedných myšlienok a iných deštruktívnych pohnútok.
Zhruba od polovice naberá príbeh ešte na vyšších obrátkach, má to dynamiku a postavy sa vyfarbujú. Niektorí policajti a vyšetrovatelia sa snažia zistiť pravdu o mŕtvom Berglandovi...iní robia všetko pre to, aby niečo zakryli a zamlčali. )
A všetko to vyvrcholí vianočným večierkom, ktorý budete hltať a užívať si. Na tento večierok veru tak rýchlo nezabudnete.

Od autora odporúčame:

Zajtra mi budeš chýbať

Vydedenec Thorkild Aske, bývalý policajný vyšetrovateľ, sa ujíma prípadu nezvestného mladíka a vydá sa po ňom pátrať na malý ostrov s majákom. Rýchlo si uvedomí, že hľadá vlastne už len jeho telo – a aj na to je sám, lebo miestni policajti mu nemienia pomôcť.

Stretneme sa v raji

Thorkild Aske neochotne súhlasí s tým, že bude autorke kriminálnych románov pomáhať pri práci na novej knihe, keď jej predošlého konzultanta zavraždí depresívna manželka. Pripravovaný román by mal byť založený na skutočnom prípade dvoch dievčat, ktoré bez stopy zmizli z detského domova. Thorkild je však magnet na problémy a nič nepôjde tak ľahko, ako sa na prvý pohľad zdalo.

Neprebudíme sa

Bývalý vyšetrovateľ Thorkild Aske sa musí vrátiť k svojim koreňom na Islande, keď jeho otec Ulfur, environmentalista s pohnutou minulosťou, ochorie na rakovinu. Ulfur je však vo väzení: obvinili ho z vraždy jeho mladej milenky, hoci on tvrdí, že je nevinný. Thorkild a jeho sestra začnú pátrať po pravde a skutočnom vrahovi. Ich cesta vedie naprieč Islandom a do temných hlbín minulosti.

Milan Buno pre SkveléKnihy.sk
Foto: SkveléKnihy.sk, Premedia, Harriet M.Olsen

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod