Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Prokurátorka Berzeliusová ako nová Lisbeth Salanderová?

14. 07. 2021
„Dúfam, že sa vám bude páčiť a želám vám príjemné čítanie,“ odkazuje švédska autorka.

Niektorí prirovnávajú prokurátorku Janu Berzeliusovú k slávnej hackerke Lisbeth Salanderovej. A sériu k úspešnému dánsko-švédskemu televíznemu seriálu Most.
Ak chcete viac akcie, napätia a zimomriavok, máme pre vás severské krimi Bohovia smrti od švédskej autorky Emelie Schepp. Príbeh o prokurátorke, ktorá je na jednej strane slávna a robí všetko preto, aby sa v spoločnosti dodržiavali zákony. Na druhej strane zákony neváha porušiť, ak potrebuje zatajiť vlastnú temnú minulosť. „Dúfam, že sa vám bude páčiť a želám vám príjemné čítanie,“ odkazuje švédska autorka.

 

Bohovia smrti

Jedného letného dňa v roku 1991 sa deväťročná Jana Berzeliusová prebudí v Norrköpinskej nemocnici. Nepamätá sa na nič, nevie, kto je ani odkiaľ prišla.
Celý život sa následne snaží nájsť pravdu o svojom pôvode...

O dvadsaťjeden rokov, už ako uznávaná a nekompromisná prokurátorka, vedie vyšetrovanie záhadnej vraždy Hansa Juhléna, šéfa azylového oddelenia migračného úradu v Norrköpingu. Podozrenie padne na jeho manželku. Nikto však nečaká, že v bezdetnej domácnosti na mieste činu nájdu odtlačky prstov detských rúk.

Jana s komisárom Henrikom Levinom a inšpektorkou Miou Bolanderovou intenzívne pracuje na vyriešení prípadu. Pátranie naberie nečakaný zvrat, keď sa na opustenej pláži nájde ďalšie mŕtve telo. Tentoraz ide o chlapca s tajomným znamením na zátylku a s vražednou zbraňou vedľa seba. Čím viac sa Jana dozvedá o chlapcovej minulosti, tým viac sa približuje k svojej vlastnej a ich osudy sa nečakane pretnú tým najdesivejším spôsobom.

Akoby sa osud tohto údajného detského vraha preťal s jej vlastnou minulosťou, ktorú si stále nevie vysvetliť...

Jana Berzeliusová sa snaží potlačiť svoje emócie, vnára sa do vyšetrovania a dostáva sa do sveta nepredstaviteľného násilia, akému bol ten chlapec vystavený. Súvislosti s jej vlastným osudom pribúdajú a pretnú sa naozaj desivým spôsobom.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Alfréd Swan:

 

Bohovia smrti je prvý diel série krimitrilerov a je to klasický severský kúsok, čiže ponurá atmosféra, silná a chladná vyšetrovateľka, temná minulosť, napätie, množstvo zvratov a veľmi čítavý štýl, ktorý vás – verím – bude baviť. Tu je malý úryvok v podaní herca Alfréda Swana:

Emelie Schepp o svojom krimi Bohovia smrti:

 

Emelie Shepp

Švédska autorka, ktorá svoje romány sústreďuje okolo Norrköpingu a ústrednou postavou je prokurátorka Jana Berzeliusová. Začala pracovať v reklamnom priemysle ako projektová manažérka. Čoraz viac sa však sústredila na písanie príbehov, nechcela, aby sa to skončilo len pri PR sloganoch.

Začala študovať knihy o tom, ako písať. Navštevovala kurzy písania filmových scenárov a dva scenáre sa jej aj podarilo dokončiť. Pred pár rokmi sa dala na písanie románu a vznikol prvý diel série. Viacerí vydavatelia rukopis odmietli a tak si ho vydala na vlastné náklady. Za pol roka si jej knihu Bohovia smrti kúpilo vyše 30-tisíc ľudí a Emelie sa dala na spisovateľskú dráhu.

Z prvých štyroch kníh série sa predalo vyše milión výtlačkov, preložili ich do 30 krajín sveta a vo Švédsku mala mimoriadny úspech aj audio verzia knihy.

Zdroj: SkveléKnihy.sk
 

 

Komentáre


+Pridať prispevok
Jana S: Môj názor, Oznámiť správcovi
Príbeh je hrozná zlátanina, vrchol absurdity-postava prokurátorky a jej pôvod...
Počet reakcií 0
Reagovať
späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod