Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Elita severských detektívok (RECENZIA)

13. 03. 2015
Autorom severskej kriminálky Poľovné psy (Vydavateľstvo Premedia 2014, preklad Anna Fosse) je nórsky spisovateľ Jørn Lier Horst, absolvent kriminológie, psychológie a filozofie. Ešte donedávna pôsobil ako hlavný vyšetrovateľ. Svoje profesionálne poznatky a skúsenosti efektívne zúročil v detektívnom žánri.

V knihách prekvapuje nezvyčajnou autenticitou rozprávania, vďaka ktorej odhaľuje mnohé postupy a metódy policajnej práce. Preniká aj do administratívnej stránky vyšetrovania, čím ponúka objektívnu deskripciu zobrazovaných javov.
Popri odbornom prístupe k téme však záujem čitateľov púta najmä svojím nesporným spisovateľským talentom, schopnosťou vytvoriť dynamický, napínavý dej s niekoľkostupňovou zápletkou a nečakaným rozuzlením. A práve táto vyvážená kombinácia odbornosti a beletrie vyzdvihuje Horstove romány medzi elitu severských kriminálok.

Kniha Poľovné psy je jednou z dnes už deväťdielnej série kníh s inšpektorom Williamom Wistingom a jeho dcérou novinárkou Line. Wisting je nečakane suspendovaný a obvinený z podstrčenia falošného dôkazu v prípade vraždy mladého dievčaťa spred sedemnástich rokov. Namiesto čakania na rozsudok sa sám púšťa do opätovného preskúmania starého prípadu, aby dokázal svoju nevinu.
Návrat do minulosti – stopy, dôkazy, útržky záznamov, analýzy a úvahy súvisiace s prípadom – postupne získavajú na dôležitosti. Mimo vyšetrovateľovej pozornosti nezostáva ani aktuálne dianie v meste, objavenie mŕtveho tela neznámeho muža a zmiznutie ďalšieho mladého dievčaťa.
Vynikajúco vypracovaný charakter každej z postáv, odtienky vo vnímaní skutočnosti, rozdielne osobnostné i profesionálne predpoklady poskytujú autorovi možnosť zachytiť dva odlišné pohľady na prípad – z pozície Wistinga a Line.
Systematický prístup skúseného vyšetrovateľa a bystré postrehy mladej novinárky tak vykresľujú dej príbehu plasticky, do najmenších detailov. Pred čitateľom sa prípady vrážd rozvíjajú v celej svojej šírke a môže ich plnohodnotne „riešiť“ spolu s postavami. Striedanie paralelných línií rozprávania a ich opakované spojenia pomáhajú aj pri budovaní napätia a umožňujú dynamické plynutie deja.
Vydavateľstvo Premedia už vydalo aj ďalšiu Horstovu knihu Jaskynný muž.

Recenzovala Ľubica Psotová, Knižná revue č.5, 11.3.2015

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod