Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Detektívka s kúskami poézie

02. 03. 2016
Kráľovná nórskej kriminálnej literatúry. Aj tak je označovaná Karin Fossum.

V slovenčine práve vychádza jej Indická nevesta (preložila Zuzana Demjánová, Premedia 2016).

Fossumová je to šťastnejšie vydanie kráľovnej. Má za sebou londonovskú kariéru v nemocnici, domove dôchodcov a v centre pre drogovo závislých. Debutovala básnickou zbierkou, pričom poézia nezvykne byť najčastejším trenažérom písania dobrých detektívok. V krimipríbehu Karin Fassumovej kúsky básnickej duše cítiť. Indická nevesta nezačína krvou, ale príbehom lásky.

Päťdesiatnik Gunder Jomann žije v malej nórskej dedinke. Predáva miestnym farmárom poľnohospodárske mechanizmy. Je dobráckym starým mládencom, ktorý má len sestru a svoju prácu. Neznáša rozruch, verí na pomalú a nenápadnú cieľavedomosť. A ešte si rád po večeroch listuje vo veľkých obrázkových knihách.

V Ľuďoch celého sveta ho najviac zaujala India (nakoniec, koho by nezaujala?). 
O krásnych ženách s červenými bodkami na čele sa mu začína snívať. Gunderova celoživotne vyznávaná cieľavedomosť bez náhlenia speje k svojmu vrcholu

Prečo by nemohol v Indii nájsť pre seba manželku? Venuje jej zvyšok života a svoju nórsku zabezpečenosť. Vytrhne ju z biedy. Nebude si všímať susedov, nech konečne vidia, čoho je on schopný.

Stačí si zabookovať letenku, zopakovať pár fráz z angličtiny, vziať si dovolenku od traktorov a odletieť za nevestou. Gunderovi to vážne vyšlo, a to sa v Mumbai ani veľmi nenamáhal. Stačilo byť milý na sympatickú servírku Púnu.

Gunder odlieta domov už ako čerstvý ženáč. Púna si uzavrie život v Indii, oznámi šokujúcu novinku bratovi a o pár týždňov priletí až do Gunderovho Elvestadu.

 

Dedina osamelých duší

Dojímavý príbeh úprimného Gundera sa láme na príbeh zločinu práve v ten výnimočný deň D. Púna priletela, vzala si taxík, ale k svojmu čerstvému manželovi už nedošla.

Je zohavená mŕtvola, ktorú našli míľu od Gunderovho domu, nevesta z Indie? Ako je možné, že pár hodín po prílete ju namiesto objatia manžela „privítal“ neznámy šialenec?

Fassumová napísala inú, skutočne inú detektívku. Príbeh Gundera čakajúceho na milovanú Púnu je melancholický.

Toto nie je štandardizovaný milenecký trojuholník alebo vražda bohatej manželky kvôli životnej poistke. Tu má zločin devastujúce účinky na jednu čistú nezištnú dušu. Stupeň súcitu s Gunderom je na takýto literárny žáner až nečakaný.

Pátranie po vrahovi odhalí v dedine veľa ďalších osamelých duší. Každý je opustený po svojom.

Majiteľ miestneho baru je obeťou práce. Podozrivý Goran sa vidí vo svojich vytrénovaných svaloch, ale nikdy v živote neskúsil uznanie a prijatie od najbližších.

Záverečné odhalenie vraha by bolo na takúto detektívku veľmi fádne. Melanchólia, smútok – a záhada, záhada neodhaleného zločinca – zostávajú.

Autor: Ľubomír Jaško, Aktuality.sk

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod