Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Štvrté Millennium nie je zázrak, ale ani nepodarok

27. 08. 2015
Zamilovali ste sa do šibnutej hackerky Lisbeth Salanderovej? Alebo je vám sympatickejší Kalle Drbnutý Blomkvist s tým jeho naivným zmyslom pre čestnosť? Nastal váš čas.

Musím vás však varovať – je priam nevyhnutné odhodiť všetky predsudky a očakávania. Po nebohom autorovi Stiegovi Larssonovi totiž prebral miléniovú štafetu jeho krajan David Lagercrantz – a že to s nami čitateľmi nebude mať ľahké, o tom nepochybujte.

Máme to skrátka v povahe nedôverovať žiadnemu náhradníkovi, pokračovateľovi či nástupcovi. Každý, kto sa pokúsi nadviazať na hviezdu z minulosti, musí rátať s tým, že ho bude dav obviňovať z nečestného ryžovania na sláve. Pamätáte sa na cirkus, keď malo vyjsť pokračovanie starého románu Odviate vetrom? A čítal tú Scarlett, resp. Rhetta Butlera vôbec niekto? Kto z vás vie, že Adamsov Stopárov sprievodca galaxiou nemá len štyri, ale aj piate pokračovanie? I dcéra Terryho Pratchetta sa toť nedávno zaprisahala, že žiadneho prisťahovalca na Zemeplochu (ba ani na Plochozem) nevpustí.

Ikona je ikona, na tú sa nesiaha. Tá sa len pekne krásne odleje do sadry, aby na ňu aj budúce generácie mohli zbožne hľadieť. Len šialenci majú odvahu položiť vedľa busty klasika svoju sošku. Jedným z nich je Švéd David Lagercrantz, autor knihy Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti.
 
Lisbeth Salanderová sa od posledných udalostí nezmenila. Ukrýva sa vo svojom byte, no vďaka internetu má pod kontrolou celý svet. Neváha zasiahnuť, ak má pocit, že ubližujú slabšiemu, a zvyčajne za to nechce nič. Občas rozčúli niekoho z NSA (pozn.: ide o federálny americký úrad, ktorý v mene svetovej bezpečnosti monitoruje komunikáciu), keď sa len tak roztopaše nabúra do jeho systému. Mali si ho lepšie zabezpečiť.
 
Mikael “Kalle” Blomkvist je o čosi starší a unavenejší. Dávno nenapísal dobrú reportáž, nepoužíva twitter ani facebook, takže je predmetom posmeškov o zašlej sláve. Jeho Millennium bojuje s úbytkom inzerentov, tlačené média strácajú význam, všetko dôležité nájdete na webe. Do časopisu vstúpi nový investor a ten ho chce postupne pretvoriť (rozumej prispôsobiť nenáročnému čitateľovi). Mikaelovi je to jedno. Akoby mu na ničom nezáležalo, takže odmietne aj tip na investigatívu súvisiacu s krádežou výskumu umelej inteligencie. Vlastne tomu celému veľmi nerozumie. Až keď zdroj tejto informácie spomenie istú potetovanú hackerku, začne sa o vec zaujímať.
 
Všetko sa zmení, keď zastrelia geniálneho profesora informatiky, ktorý sa spomínaným výskumom zaoberal. Jediným svedkom drámy je malé autistické dieťa, ktoré však disponuje výnimočnými matematickými a výtvarnými schopnosťami. Kto asi ochráni malého Rain Mana, ak nie Lisbeth? A nielen preto, že sú si obaja tak trochu podobní…
 
Zápletka knihy je o trochu komplikovanejšia, než sme boli zvyknutí. Občas máte problém porozumieť motivácii postáv, no z predchádzajúcich krimipríbehov sa autorovi podarilo vytiahnuť nedopovedané a posunúť dej dopredu. Napokon, pôdu mal skyprenú výborne, keďže jeho predchodca Stieg Larsson iste neplánoval skonať, ale skôr pokračovať v písaní.  Aj vám sa napríklad zdalo, že Lisbethina dvojička Camilla sa v pôvodnom texte spomínala len nepatrne? Akoby sa jej “všetko zlé” vôbec nedotklo. Teraz, v štvrtej časti Millennia práve ona prichádza veľkolepo na scénu spôsobiac slušný prievan.
 
Asi by ste nadávali, keby som vám prezradila celý dej. Myslím, že zopár neškodných omrviniek na upokojenie záchvatov zvedavosti hádam ešte znesiete. Tu sú:
 
Ak ste sa predtým vrhali na chladničku po každej kapitole, tak to vám teraz nehrozí. Štvorka obsahuje oveľa menej opisov potravín konzumovaných postavami. Len zriedkavo sa v texte mihne šálka kávy, dokonca mám podozrenie, že sa v ňom natierali iba dva krajce chleba.
Nemusíte sa báť, že by ste zabudli, kto je čo zač. Autor v krátkosti čitateľovi pripomína minulé osudy postáv, takže si nemusíte nanovo prečítať starého Larssona, aby ste boli v obraze (ale môžete). Nakoniec, pôvodný spisovateľ používal v druhej časti rovnakú metódu.
Nejakí zloduchovia padnú a nejakí sa zachránia, takže cítim vo vzduchu piate Millennium. David Lagercrantz na to má, nech by sa družka zosnulého spisovateľa aj tri razy ofučala (vraj sa jej ten nápad s pokračovaním vôbec nepáčil).
Bohužiaľ, zomrie aj jeden dobrý človek, ale hádam nečakáte od temnej švédskej detektívky dokonalý happyend. Aspoň si môžu citlivejšie povahy s chuťou poplakať.
 
Ak ste mali pocit, že Blomkvist doteraz podľahol každej ženskej sukni, ktorá sa mihla dejom, tak tentoraz… ale viete čo? Toto vám fakt neprezradím.
Práve sa na povrch mojej mysle predral červík pochybností. Pýta sa ma, či by som Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti prijala rovnako nadšene ako kedysi prvotinu. Odpoveď znie nie. To však nie je Lagercrantzova chyba, iba sme si zvykli. Od prvého vpádu fenoménu Millennium do našich knižníc vzniklo priveľa kníh podobného razenia, takže nám severské krimi logicky zovšednelo.
 
Zázrak sa síce nekoná, ale ani hanba to nie je. Štvorka sa číta dobre, je dynamická, nemáte očividný dojem, že je za ňou iný autor. Dieliky puzzle do seba postupne pekne zapadajú a na mnohé otázky stále nemáme odpoveď, čo opäť podporuje myšlienku, že to nebolo posledné stretnutie s Lisbeth a Mikaelom. A ak ste si obľúbili aj ďalšie postavy (šéfredaktorku a príležitostnú milenku Eriku, komisára Bublanského či Dragana Armanského), tak vedzte, že sa stále tešia dobrému zdraviu.
 
Recenzovala Adriana Markovičová, blog.dennikn.sk

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod