Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Milosrdný samaritán. Severské krimi z pera Börjlindovcov

25. 08. 2022
Je tu siedmy diel severskej série Tom Stilton a Olivia Rönningová.

Pandémia koronavírusu zasiahla do životov ľudí a zmenila ich nepredvídateľným spôsobom...
Je tu siedmy diel severskej série Tom Stilton a Olivia Rönningová.
Milosrdný samaritán je vynikajúce krimi z pera skúsených autorov o tom, že nie každý, kto tvrdí, že chce pomáhať ľuďom, tak hovorí aj pravdu... Kto sabotuje dodávky vakcín proti covidu? Kto je schopný vraždiť, pretože si myslí, že jedine on sám má pravdu?

 

Milosrdný samaritán

Tom Stilton našiel útočisko na ostrove Rödlöga, no jeho pokoj netrvá dlho. Olivia Rönningová zmizla a všetky okolnosti naznačujú, že sa tak stalo proti jej vôli. Vyšetrovaním je poverená Oliviina kolegyňa Lisa Hedqvistová z Národnej operatívnej jednotky, ktorá získa nečakaného spojenca. Tom sa rozhodne prerušiť karanténu a s Lisou nasleduje stopy až k nehnuteľnosti blízko mestečka Lammasa. Keď tam však prídu, budova je v plameňoch a obhorené ostatky ženského tela sa nedajú identifikovať. Patria naozaj Olivii?

Stilton sa pristavil pri bielom aute a nazrel doň. Na zadnom sedadle ležala červená baretka. Prešiel dozadu. Batožinový priestor bol prázdny. Takmer. Niečo tam bolo, tesne pri zadnom sedadle. Natiahol si latexové rukavice, zohol sa a pokúšal sa to dočiahnuť. Náhrdelník. Okamžite ho spoznal. Patril Olivii, kúpila si ho v Mexiku. S náhrdelníkom v ruke kráčal k Lise. „Olivia bola v batožinovom priestore.“ „Ako to vieš?“ Stilton jej ukázal náhrdelník. Lisa naň hľadela a zovrel sa jej žalúdok. Patril Olivii. Olivia bola v aute. Bola tu.

Bývalá policajná komisárka Mette Olsäterová od začiatku pandémie zabíja dni sledovaním televíznych seriálov. Možnosť dohliadať na bezpečný prevoz vakcín proti koronavírusu je pre ňu vítaná zmena. Zdá sa, že niekto je ochotný urobiť čokoľvek, aby prevoz narušil. A ospravedlňuje sa tými najlepšími úmyslami.

Pozrite si video Cilly a Rolfa Börjlindovcov:

 

Svižné, dynamické a aktuálne

Z krimi Milosrdný samaritán cítiť, že Börjlindovci sú skúsení autori – sú to scenáristi, písali pre film aj televíziu a taký je aj ich príbeh. Krátke, svižné kapitoly. Najmä ku koncu to naberá na obrátkach a dynamike.

Pekne vykreslili stiesnenú atmosféru a napätie, pridali niekoľko nečakaných zvratov. Majú ľahký štýl písania bez krkolomných viet. Čítanie plynie hladko, vedia sa šikovne pohrať s čitateľom, nasmerovať ho na falošnú stopu. Vhodne kombinujú nielen rôzne časové roviny, ale aj dejové línie.

Severská krimi dvojica Cilla a Rolf Börjlindovci nesklamali, práve naopak. Majú vynikajúci štýl písania, keď dokážu umne prepojiť viaceré dejové línie. Milosrdný samaritán je typ detektívky, kde sledujeme nielen napínavé vyšetrovanie a premyslené pátranie, ale aj vzťahy.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Kamil Mikulčík:

 

Milan Buno, knižný publicista

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod