Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

S hŕstkou žien vzdoruje hrozbe...

25. 11. 2020
Napínavá dráma o pomste, zrade, treste a sesterstve.

Severské krimi od jednej z najlepších autoriek tohto žánru.
Camilla Läckberg a jej Strieborné krídla - pokračovanie úspešného románu Zlatá klietka.
Napínavá dráma o pomste, zrade, treste a sesterstve.

Spomínate si, ako sa to všetko začalo?
Na prvý pohľad vyzeralo, že Faye má všetko – super manžela Jacka, milovanú dcérku a luxusný byt vo vychytenej štokholmskej štvrti. No temné spomienky z detstva sa vracali čoraz nástojčivejšie a cítila sa ako v zlatej klietke. Jedného dňa ju Jack sklame a jej život sa zrútil ako domček z karát...

Našťastie, všetko sa, zdá sa, vyriešila a Faye má pocit, že to najhoršie má za sebou.
No opäť sa ocitne v ohrození. Vybudovala si nový život v zahraničí, exmanžel Jack si odpykáva trest vo väzení a jej firma Revanš žne jeden úspech za druhým. Keď sa však Faye rozhodne s firmou preniknúť na americký trh, vynorí sa závažný problém, ktorý ohrozí jej podnikanie, a donúti ju vrátiť sa do Štokholmu. Vo Švédsku s hŕstkou žien vzdoruje hrozbe a zachraňuje nielen svoj majetok, no predovšetkým seba a svojich blízkych.

Strieborné krídla je opäť veľmi napínavá detektívka, ideálne odpočinkové čítanie, ak máte radi tento žáner. Šikovne vyskladaný príbeh, nečakané zvraty a kľučky, ale najmä silný prvok v ženskej hrdinke. Celé to okorenili sexuálne scény, takže ak ste si Camillu obľúbili, nie je čo riešiť :-)

Začítajte sa do novinky Strieborné krídla:

Faye zapla kávovar. Kým jej pripravoval nápoj, hľadela cez vysoké kuchynské okno. Výhľad ju ako zvyčajne uchvátil.
Dom v Ravi sa stal jej rajom na zemi. Obec nebola veľmi veľká, nastálo v nej žilo asi dvesto obyvateľov. Celé Ravi sa dalo prejsť za necelých päť minút, aj to bolo treba spomaliť kroky.
No uprostred neveľkého námestia sa nachádzala reštaurácia, v ktorej podávali tú najlepšiu pizzu a cestoviny na svete.
Faye nikdy nejedla lepšie. Každý večer tam mávali obsadené. Počas celého roka do nej z času na čas zablúdili turisti, ale takto koncom mája ich už bolo čoraz viac, najmä nadšení Francúzi na bicykloch, no aj americkí penzisti, ktorí si v prenajatom karavane spĺňali sen o cestovaní po Taliansku, kým ich zúfalé dospelé deti si kládli otázku, prečo rodičia trvajú na vlastnom živote namiesto toho, aby radšej strážili vnúčatá.
Ale nijakí Švédi.
Faye tu nevidela jediného ani predtým, než kúpila dom, čo bolo rozhodujúce pri výbere tohto miesta. Vo Švédsku patrila k bohatým celebritám. V Taliansku chcela aj potrebovala zo-stať neznáma.
Krásny starý dom, ktorý kúpila, neležal v obci, ale asi dvadsať minút prechádzkovej chôdze za ňou, na kopci, po ktorom sa zdola až k budove hadili rady viniča. Faye tadiaľ rada chodievala kupovať chlieb, syr a na slnku sušené proscuitto. Všetko to pôsobilo ako gýčový obrázok talianskeho vidieka, ale ona si to užívala. Rovnako ako jej matka Ingrid, rovnako ako Kerstina Julienne. Počas dvoch rokov, čo uplynuli od odsúdenia jej bývalého manžela Jacka, sa z nich stala dokonale zohratá štvorica.
Kerstin s Ingrid sa predbiehali v rozmaznávaní Julienne, ale odkedy Kerstin trávila čoraz viac času inde, Ingrid prevzala na seba celú zodpovednosť za výchovu a každý deň posielala Faye nové správy a fotografie o Julienne.
Espresso docvrčalo, Faye si vzala šálku a obývačkou zamierila do zadnej časti domu, odkiaľ sa ozýval radostný detský výskot. Čľapot a špliechanie prezrádzali, že sa tam určite nachádza bazén. Faye zbožňovala túto obývačku. Zariaďovanie domu si vyžiadalo dosť času, ale s trpezlivosťou a výdatnou pomocou najšikovnejších architektov Talianska napokon do-cielila presne to, čo chcela. Hrubé kamenné múry domu zabezpečovali príjemný chládok a udržali páľavu za stenami aj počas najhorúcejších letných mesiacov, zároveň však spôsobovali prítmie. Tomu sa bránila veľkými svetlými kusmi nábytku a diskrétnym osvetlením. Svetlo prenikalo aj cez obrovské okná na zadnej strane budovy. Faye sa najväčšmi páčilo, ako obývačka takmer nebadane splynie s terasou.
Keď na ňu vychádzala, pohladkali ju tenké biele závesy. Ochutnala espresso a pozorovala dcérku s mamou, ktoré ju doteraz nezbadali. Julienne vyrástla, vlasy jej na slnku vybledli a podchvíľou jej na tvári pribúdali nové pehy. Bola krásna, zdravá a šťastná. Presne tak si to Faye predstavovala – dožičiť dcére všetko, čo poskytuje život bez Jacka.
„Mami, mami, pozri sa, viem plávať bez rukávnikov!“
Faye sa usmiala a vyčarila prekvapený výraz, aby dcérke ukázala, ako sa jej páči, čo dokázala. Julienne v hlbokej časti bazéna zo všetkých síl plávala ako psík, ale rukávniky s obrázkom medvedíka ležali na kraji bazéna. Ingrid nervózne sledovala vnučku, chvíľami polosedela, chvíľami sa nadvihla, aby v prípade nutnosti okamžite skočila do vody.

 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod