Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Kukučie vajce. Pokračuje severská séria od Camilly Läckberg

29. 09. 2023
Camilla Läckberg v najlepšej forme. Kukučie vajce je rozhodne jedna z najlepších detektívok.

Kukučie vajce je už 11.diel v severskej sérii Fjällbacka. Erika Falcková a Patrik Hedström sa opäť vracajú a hneď musia riešiť dve zdanlivo nesúvisiace tragédie a zločin, ktoré otriasajú Fjällbackou. „Je pre mňa naozaj emotívne vrátiť sa späť do Fjällbacky. Pred piatimi rokmi som mala dojem, že potrebujem malú prestávku a medzitým som robila niečo iné...ale teraz som opäť zatúžila po Erike a Patrikovi,“ povedala pre Nyhetsmorgon.
Vitajte teda späť vo švédskom prímorskom mestečku, kde sa dejú strašné veci...

Kukučie vajce

Vo výstavnej sieni nájdu mŕtve telo slávneho fotografa, ktorého brutálne zavraždili len pár dní pred dlho očakávanou vernisážou fotografií.
Krátko nato sa spisovateľ Henning Bauer, nominant na Nobelovu cenu za literatúru, ocitne v smrteľnom nebezpečenstve na neďalekom ostrove, kde písal svoj nový román.  

Patrik Hedström s kolegami z tanumshedskej policajnej stanice sa pri vyšetrovaní oboch prípadov dostanú do slepej uličky.
Erika Falcková pri hľadaní námetu na novú knihu pátra po štokholmskej tragédii z roku 1980 a zistí, že nešlo o nešťastnú náhodu, ale o vraždu. Postupne si uvedomuje, že nitky siahajú až do súčasnosti a staré hriechy sa sebou zanechávajú dlhé tiene...

Camilla v najlepšej forme

Kukučie vajce je opäť vydarená severská detektívka v duchu, ako sme boli od Camilly zvyknutí. Áno, po dlhých rokoch sa možno cítila unavená a tak trošku vyhorená, potrebovala pauzu od tejto dvojice...ale našťastie sa k nej vrátila. “Tešilo ma to. Ako spisovateľ sa snažíte stále posúvať dopredu a pridávate do svojej autorskej sady ďalšie nástroje,“ dodáva na margo novej knihy.

Camillu vraj už roky fascinovala Kráľovská švédska akadémia vied, a vnímala rôzne škandály a drámy okolo udeľovania Nobelových cien. Aj preto tento prvok vplietla do nového príbehy.  „Udialo sa veľa vecí, ktoré ma vnútri zasiahli. Veľmi ťažko znášam dvojaký meter a Kráľovská švédska akadémia pre mňa vždy predstavovala to najlepšie z najlepších,“ vysvetľuje  Camilla Läckberg.

„Camilla Läckberg v najlepšej forme. Kukučie vajce je rozhodne jedna z najlepších detektívok,“ napísali Skånska Dagbladet.

Séria Fjällbacka

Celá séria Camilly Läckberg je považovaná za jednu z najlepších severských krimi. Je zaujímavá nielen napínavým dejom, dokonalým psychologickým rozborom postáv, autentickými dialógmi, logickými rozuzleniami, ale najmä familiárnym pocitom z realisticky vykreslených hrdinov a hrdiniek.

Či už ide o hlavného policajného vyšetrovateľa Patrika Hedströma a jeho manželku spisovateľku Eriku Falckovú, ich blízku rodinu, kolegov, či iné osoby, ktoré sa v sérii často vracajú. Mrazivú atmosféru zločinov dokonale vystihuje severské prostredie.

Keďže Fjällbacka je mestečko, v ktorom sa narodila a vyrastala samotná autorka, opisy sú veľmi autentické, až pri čítaní navodzujú dojem, že v meste žijete spolu s knižnými postavami. A taká je aj nová kniha Kukučie vajce.

Camilla Läckberg patrí medzi najobľúbenejšie švédske autorky detektívok. Jej napínavý románový cyklus o Fjällbacke vyšiel v 60 krajinách a z kníh sa predalo vyše 22 miliónov výtlačkov. Zároveň je aj úspešnou podnikateľkou, jednou zo zakladateliek Invest In Her – investičnej firmy zameranej na podnikateľky a ich rovnoprávne postavenie na trhu. Vo Vydavateľstve SLOVART vyšli tieto knihy Camilly Läckberg v preklade Márie Bratovej:

Séria Fjällbacka:

 • Ľadová princezná
 • Kazateľ
 • Kamenár
 • Smoliar
 • Pankhart
 • Morská panna
 • Strážca majáka
 • Anjeličkárka
 • Krotiteľ
 • Bosorka
 • Kukučie vajce

Séria Faye

 • Zlatá klietka (aj ako audiokniha)
 • Strieborné krídla (aj ako audiokniha)

Séria Debna (spoluautor Henrik Fexeus)

 • Debna
 • Kult

Pre SkveléKnihy.sk Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk, Slovart, wikimedia/Lesula

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod