Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Kto unáša malé deti? Pokračuje severská krimiséria

28. 04. 2023
Kniha: Kult

Kult je druhý diel trilógie Camilly Läckbergovej a Henrika Fexeusa o vyšetrovateľke Mine Dabiriovej a mentalistovi Vincentovi Walderovi, ktorí musia vyriešiť strašný prípad uneseného chlapca.

Zo štokholmskej škôlky v renomovanej štvrti-ostrove Södermalme zmizne päťročný Ossian. Polícia krátko nato odhalí súvislosť so staršími únosmi detí, ktoré sa, žiaľ, skončili tragicky. Prípadu sa ujíma Mina Dabiriová a jej kolegovia. Rýchlo pochopia, že majú do činenia so životu nebezpečnými silami. Navyše všetko nasvedčuje tomu, že treba očakávať ďalšie únosy...a ak ich nezastavia, únoscovia nebudú šetriť prostriedkami ani silami, aby uniesli ďalšie deti.

Mina sa prvý raz po dramatických udalostiach spred dvoch rokov opäť kontaktuje s mentalistom Vincentom Walderom. Čas však neúprosne beží a šialený páchateľ ohrozuje tých najbezbrannejších - deti.

Nočná mora rodičov

Kult je opäť výborne premyslené krimi, miestami mrazivé svojím námetom. Nepredvídateľné zvraty, vzrušujúce pátranie, skvele vykreslené postavy Miny a Vincenta. Napriek tomu, že nejde o také brutálne desivé opisy ako v prvej knihy, v tomto príbehu je to stelesnená nočná mora rodičov: keď vám niekto unesie dieťa zo škôlky a neskôr sa nájde mŕtve...

Šikovne vystavaná zápletka, dobre napísaný príbeh, pričom však odporúčame začať prvou knihou Debna.
Zdá sa, že spolupráca týchto dvoch autorov funguje. A nedávno bolo navyše ohlásené aj natáčanie seriálu, ktorého predlohou je práve séria Läckbergovej a Fexeusa. Natáčanie by sa malo začať v roku 2024, seriál bude mať tri série a bude dostupný cez streamovaciu službu Viaplay.

Vydarená spolupráca

Camilla Läckbergová je jedna z najlepších severských autoriek krimirománov.
Henrik Fexeus zasa mentalista a televízny moderátor. Vo svojej trilógii prepájajú klasickú policajnú prácu, vyšetrovanie s psychologickými prvkami, s akými pracujú mentalisti, a tiež s rečou tela.
Camilla  a Henrik sa priatelia už roky a dlho zvažovali, že napíšu spoločne knihu. Nevedeli to však uchopiť, navyše Camilla sa nechala počuť, že by tým nerada pokazila ich priateľstvo. Napokon sa pustili do spoločného projektu, pol roka ho udržiavali v tajnosti, aby si vyskúšali, či im to bude fungovať. A aby to stihli zastaviť, ak by to nešlo...

Výsledok poznáme. Vytvorili dvojicu, ktorá je rovnako rozdielna ako oni dvaja. Sú zvláštni a nepredvídateľní...rovnako ako situácie, do ktorých sa dostávajú. A možno práve preto to funguje a je to pútavé pre čitateľov.
Ako sa nechali počuť, zámerom ich trilógie je priblížiť sa sérii desivých trilerov Larsa Keplera, aj s tým temným podtónom. Či sa im to darí, posúďte pri čítaní kníh Debna a Kult.

Foto: Slovart, Nordinagency.se
Pre SkveléKnihy.sk

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod