Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Až na samé dno ZLA

16. 05. 2016
Aj slovenskí fanúšikovia mrazivých príbehov zo severu si mimoriadne obľúbili vyšetrovateľa Williama Wistinga.

Je to férový a dobrý policajt, ktorý je však v prvom rade dobrosrdečný a úprimný človek,“ popisuje ho autor Jørn Lier Horst.
William Wisting je podľa neho precízny a skúsený vyšetrovateľ, ktorý dobre pozná odvrátenú stranu ľudského charakteru. A v novom príbehu zostúpi až na samé dno ZLA!

More vyplaví na breh odseknutú ľavú nohu v topánke a čoskoro na to druhú – opäť ľavú. A potom zrazu nájdu na pláži aj tretiu a štvrtú. Tieto štyri odseknuté končatiny, ktoré sa objavia v priebehu jedného letného týždňa, sú jadrom záhady.
Kto sú obete? A ako súvisí ich smrť s niekoľkými nahlásenými prípadmi zmiznutia bez stopy?
Vyšetrovateľ William Wisting neverí na náhody a pri vyšetrovaní sa spúšťa až na samé dno zla, akého je len človek schopný.

Jorn Lier Horst, bývalý vrchný vyšetrovateľ a vynikajúci nórsky autor detektívok, prichádza na Slovensko so šiestou knihou z obľúbenej série William Wisting. „Naozaj vynaliezavá a vzrušujúca kniha. Riešenie je ďaleko od toho, čo by sa mohlo zdať na začiatku, “ napísal o knihe Až na samé dno Kurt Hanssen v Dagbladet.

„Jørn Lier Horst je fenomenálny nový hlas severskej krimi.
Osobitým ho robí jeho schopnosť zobraziť uveriteľne ešte aj psychopatov. “

- Steve Peacock

Až na samé dni, šiesta kniha zo série s vyšetrovateľom Williamom Wistingom opäť sľubuje precízne vyskladanú zápletku, skvelý štýl písania a obľúbenú dvojicu – nielen William Wisting, ale aj jeho dcéra, novinárka Line.
Horst dokáže dokonale preniesť drsnú severskú atmosféru aj na papier, ako jeden z mála severských autorov. Píše jednoducho, priamočiaro, no neuveriteľne pútavo a pohráva sa s detailmi, akoby o nič nešlo...a práve na nich neraz stojí riešenie celého prípadu. Čitateľovi nič nezamlčuje, no pohráva sa s ním, vodí za nos a často máte dôkazy priamo pod nosom, no nevidíte ich. V tomto je Horst majstrovský autor.

Carsten Meyer ťažko dýchal, zavrel oči a sklonil hlavu, akoby ho príbeh, ktorý mu rozprával, vyčerpal.
„Mnohým nórskym podnikateľom, ktorí profitovali v prie­behu vojny, sa nič nestalo,“ pokračoval po chvíli a vystrel sa. „Pri procesoch s tými, ktorí sa ekonomicky spolupodieľali na vlastizrade, sa používal dvojitý meter. Chceli sme potrestať jednotlivcov a spoločnosti, ktoré zarobili na vojne, ale bolo treba udržať celú mašinériu v pohybe. Bolo nutné znovu vy­budovať krajinu a nemalo význam potrestať veľkých hráčov, ktorí zamestnávali toľko ľudí. Mnohí z tých, ktorí profitovali najviac z vojny, obišli beztrestne.“
„Ale vy ste sa postarali o to, aby bolo učinené spravodlivosti zadosť...“

Jørn Lier Horst čerpá zo svojich vyšetrovateľských skúseností – napokon aj jeho úplne prvá kniha Kľúčový svedok je založená na skutočnom prípade. Vyšla v roku 2004 a už vtedy zarezonoval u kritikov i čitateľov, a odvtedy zbiera jedno ocenenie za druhým.

Milan Buno, 16.5.2016

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod