Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

1.diel novej severskej série Vyšetrovateľka Eva Nymanová. V strede kruhu

27. 02. 2024
Autor: Arne Dahl
Arne Dahl opäť dokázal, že patrí k najlepším autorov severských trilerov.

Keď toto píšem, veľký klamár sa rúti priamo do hrobu v zelenom parku. A čoskoro sa pekelná sieň naplní hrôzou. Toto je iba začiatok. Obnova sa ešte len začína, musíme hľadať vinníkov, za ruinami minulosti. Dávajte si pozor, vy neskorí potomkovia Homo sapiens…

Arne Dahl opäť dokázal, že patrí k najlepším autorov severských trilerov. V strede kruhu je výborne premyslená zápletka, napínavý príbeh a veľmi aktuálna téma. V postave Evy Nymanovej vytvoril inteligentnú a schopnú detektívku, ktorá vedie kvalitný vyšetrovací tím.

V strede kruhu

Auto riaditeľa pobočky oceliarskej spoločnosti vybuchlo na diaľnici E4 pri Uppsale. Považovalo sa to len za nehodu...
Keď však došlo k ďalej „nehode“, kriminálna inšpektorka Eva Nymanová si myslí, že ide o čosi väčšieho. Niečo, čo má čosi spoločné s prebiehajúcou diskusiou o klíme...
Vzápätí bomba vystrelila von oknom na ulici Dalagatan 37-ročného Jespera Sahlgrena...

Štokholmom otriasa séria výbuchov a vyšetrovací tím Evy Nymanovej má za úlohu nájsť atentátnika. Ten sa polícii vysmieva prostredníctvom listov a tak ho musia zastaviť skôr ako udrie znova.
Všetky stopy však vedú  do Nymanovej minulosti, k jej traume, o ktorej si myslela, že ju už dávno nechala za sebou. K jej bývalému veliteľovi Lukasovi Frislovi...

Utorku naďalej dominovala veľká správa z nedele. Výbuch, zhorený muž, ktorého pozostatky vyleteli do Vasovho parku. Eva Nymanová videla fotografie. Prípad štokholmskej polície. Veľký, závideniahodný. Celonárodná správa, ktorá sa už dostala aj do zahraničia. Prečo by vôbec niekto vyhadzoval do vzduchu reklamnú agentúru? A navyše v nedeľu, skoro ráno?

Je možné, aby človek odstrihnutý od spoločnosti, žijúci uprostred prírody zosnoval taký dokonalý plán? Keď všetky stopy ukazujú jedným smerom, je dôležité nestratiť hlavu.

Napínavé a vzrušujúce

Kniha V strede kruhu sa zaradila medzi tie najkvalitnejšie švédske krimi romány, aké písal napríklad aj Stieg Larsson. Reflektujú súčasné diskusie v spoločnosti a nechýba im autentickosť. Je to vzrušujúce čítanie, ktorému nechýba akcia, detailné policajné vyšetrovanie, skvelé tempo a dobre prepracované postavy.

"Tento rok oslavuje Arne Dahl svoje dvadsiate piate výročia autora kriminálnej literatúry. Pri tejto príležitosti vychádza prvý diel novej série, kde ukazuje, že je stále majstrom napínavého príbehu a veľkého, autorského umu," napísal švédsky Kapprakt.

Arne Dahl

Vlastným menom Jan Arnald. Pseudonym akoby vychádzal z jeho mena. Arne Dahl sa narodil v roku 1963, pracuje ako literárny kritik a redaktor. Patrí medzi najpopulárnejších švédskych autorov detektívok.

Napísal už tucet krimi trilerov, za ktoré získal niekoľko významných ocenení. BBC nakrútila podľa jeho kníh päť filmov, ktoré sa premietali v 40-tich krajinách po celom svete. „Som s nimi spokojnejší ako som dúfal. Len čo prenášate literatúru do filmu, dochádza k veľkému posunu. Mal som šťastie, že som mohol na príprave spolupracovať, pomáhať s výberom hercov. Príbeh je síce zjednodušený, ale ak by sme chceli sfilmovať román, natiahlo by sa to na dvadsaťhodinový film,“ dodáva A.Dahl.

Jeho romány charakterizuje napínavý dej, psychologická hĺbka, majstrovské rozprávačstvo, irónia a drsný humor. Preložili ich do 26 jazykov. V roku 2007 udelila Švédska akadémia autorov kriminálnych románov Arnemu Dahlovi osobitnú cenu za jeho „oživenie a rozvoj žánru krimi prostredníctvom série Intercrime“.

Milan Buno pre SkveléKnihy.sk
Foto: Grada

 

 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod