Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Najlepšia fínska detektívka vychádza na Slovensku

03. 12. 2013
Kniha: Liečiteľ
Severské krimi je fenomén, ktorý sa u slovenských čitateľov stretol s obrovskou odozvou. Po úspechoch kráľovnej švédskej detektívky Camilly Läckbergovej prichádza nová fínska hviezda.

Predtým než debutoval ako spisovateľ, pracoval Antti Tuomainen ako copywriter v reklamnej agentúre. Potom však jeho kniha Liečiteľ vyhrala v roku 2011 Clue Award za najlepší fínsky detektívny román a ocenenia sa začali len tak sypať. Novinári sa zhodli, že Liečiteľ je kniha, ktorá sa nedá nedočítať a portál Crime Fiction Lover ju vyhlásil za jednu z desiatich najlepších krimi roku 2013.

Takže o čom je príbeh Liečiteľa? Sú dva dni pred Vianocami a Helsinki bojujú s nemilosrdnou zmenou klímy: tunely metra sú zaplavené, v uliciach horia opustené autá, úrady varujú pred maláriou, tuberkulózou, ebolou a morom. Ľudia utekajú na sever Fínska a do Nórska kde sú podmienky zatiaľ ešte znesiteľné. Morálka spoločnosti sa rozpadá a súkromné bezpečnostné firmy podkopávajú autoritu polície.

Tapani Lehtinen, skrachovaný básnik, je jedným z mála ľudí schopných a ochotných žiť v meste. Keď však jedného dňa zmizne jeho žena – novinárka Johanna – Tapani ju začne zúfalo hľadať.

Zdá sa, že jej zmiznutie súvisí s prípadom politicky motivovaného masového vraha prezývaného Liečiteľ, na ktorom pracovala. Zatiaľ čo Tapani pátra po svojej milovanej žene, odkrýva tajomstvá z Johanninej minulosti. Tajomstvá, ktoré Johannu spájajú s vraždami, ktoré vyšetrovala...

„Tento mrazivý román vás dostane. Je inteligentný a má atmosféru“, píšu v recenzii britské noviny Sunday Mirror. Chvály mnohých ďalších recenzií potvrdzuje aj skutočnosť, že Liečiteľ doteraz vyšiel v 26 krajinách sveta.

Aktualne.sk, Slovart, PR

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod