Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Nový psychotriler od Alex Dahl

09. 03. 2022
Spletité, znervózňujúce, temné a prekvapujúce...
Severský triler, ktorý má atmosféru, je temný, nepredvídateľný a vtiahne vás... To je Smrtiaca posadnutosť od nórsko-americkej autorky Alex Dahl. 
Znepokojivý, dobre vyskladaný a viacvrstevný príbeh, ktorému svedčí prostredie na opustenej chate kdesi v nórskych horách. Sneží a vy doslova cítite tiesnivé pocity. 
 
Kristina Mossová je úspešná psychoterapeutka s vlastnou praxou v centre Osla. Žije v luxusnom byte a má bohatého manžela so sľubne sa rozbiehajúcou politickou kariérou. Túži po dieťatku, zatiaľ sa nedarí...ale to snáď príde.
Jej pokojný život však vážne narušia nečakané udalosti. Všetko sa začne vtedy, keď sa jej prominentná klientka – slávna spisovateľka Leah Iversonová – dostaví na sedenie v stave krajného rozrušenia. Zranená, od krvi a akoby zmätená. Prosí Kristinu, aby za ňou prišla na jej chatu v odľahlých horách Telemarku. Dá je do ruky obálku s presnou adresou a pokynmi.
 
Musíte sa dozvedieť pravdu. To bola jedna z posledných vecí, ktoré mi povedala. Čo tým myslela? Za tie roky, čo Leah každý piatok popoludní sedávala oproti mne, ma zasvätila do mnohých svojich právd.
 
Kristina z pochopiteľných dôvodov odmietne, no Leah nepríde ani na ďalšie dve sedenia. Neukáže sa, neberie telefón a neodpovedá na maily.
Všetko naznačuje, že jej klientke hrozí nebezpečenstvo, navyše sa objaví jej bývalý manžel, ktorý údajne dostal zákaz približovania, pretože ju bil...
 
Počas manželstva s Antonom Leah uverila, že je neschopná a odporná, nikto iný ju nebude chcieť a zaslúži si, aby s ňou zaobchádzal hrubo. Trvalo nám roky, kým sa týchto myšlienok začala postupne zbavovať – medzitým sa ukázalo, že im verila aj pred sobášom, možno v dôsledku toho, že ju v detstve šikanovali a že ju opustil otec... 
 
Nie všetko je vždy tak ako na prvý pohľad vyzerá. Možno to tak vôbec nebolo. Ale čo sa teda deje?
Kristina sa preto neochotne vydá hľadať ju do divočiny. V opustenej chate uprostred hustého lesa však namiesto Leah objaví jej nedokončený rukopis, ktorý odhalí, že v skutočnosti naozaj nič nie je také, ako sa zdá...
 
Klaustrofobický nordic noir
 
Smrtiaca posadnutosť má možno pomalší štart, spoznávame Kristinu, jej terapeutickú prax a „zmiznutie“ Leah. Možno viac psychológie, riešenie pocitov, ale potom sa to rozbehne. Niektoré zvraty sú neuveriteľne šokujúce. Postupne si skladáte mozaiku a celé to smeruje k mrazivému (a našťastie) presvedčivému záveru. 
Mierne klaustrofobický triler o posadnutosti, ktorú Alex Dahl vykreslila naozaj majstrovsky. Spletité, znervózňujúce, temné a prekvapujúce. Klasický nordic noir, najmä po tom, čo sa Kristina presunie na opustenú chatu do zasnežených hôr... Silné sú totiž aj opisy temného lesa a mnohým z vás určite naskočia pri niektorých pasážach zimomriavky na chrbte. 
 
Pozrite si video autorky Alex Dahl:
 
Milan Buno, knižný publicista

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod