Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Yrsa Sigurðardóttir

Islandská spisovateľka, autorka detektívok a románov pre deti.
Vyštudovala stavebné inžinierstvo na islandskej univerzite Háskóli Ísland, pokračovala na Concordia University v Montreale. Niekoľko rokov pracovala ako inžinierka v spoločnosti Fjarhitun. Štyri roky bola technickou vedúcou v medzinárodnom tíme pre veľký európsky elektrárenský projekt na východe Islandu. V odľahlom pracovnom tábore sa tam začala venovať literatúre (1998) a odvtedy vedie dvojitý život inšinierky a úspešnej autorky.

Prvých 5 krimi románov je voľne prepojených postavou advokátky Tóry Gudmunsdottir a jej nemeckého priateľa Matthiase, bývalého policajta. V dramatických napínavých detektívkach hrajú podstatnú úlohu aj nevyriešené tajomstvá minulosti. Čitateľov priťahuje atmosféra Islandu, severská mystika a tiež kulisy, ktoré si Yrsa vyberá veľmi starostlivo a premyslene.

Tóra a Matthias je sympatická dvojica v uveriteľných a dych berúcich príbehoch. Detektívky Yrsy sa tešia veľkej obľube, jej debut preložili do viac ako 30 jazykov a v rebríčku v danom čase preskočil dokonca Dana Browna. Yrsa Sigurðardóttir býva označovaná za islandskú odpoveď na Stiegga Larssona.

Knihy autora

Komentáre


+Pridať prispevok
interpol: super, Oznámiť správcovi
čítala som tri jej preložené knihy a môžem povedať,že boli super...Pre nás tajomné prostredie,povahy ľudí,krajina...Doporučujem prečítať.
Počet reakcií 0
Reagovať
Pedrito: palce hore, Oznámiť správcovi
Tato autorka je tak trochu v tieni popularnejsich spisovatelov severu. Jej detektivky vsak boli prve s ktorymi som sa stretol. Myslim severanskie : A je to klenot.
Počet reakcií 1
Reagovať
späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod