Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

John-Henri Holmberg

John-Henri Holmberg je literárny kritik, publicista a prekladateľ.
Autorsky sa podieľal na knihe Dievča s tetovaním (The Tattoed Girl, 2011) nominovanej na Edgarovu cenu. Analyzuje v nej svetoznámu trilógiu Millennium od Stiega Larssona, svojho osobného priateľa. Holmberg napísal množstvo štúdií zameraných na sci-fi literatúru, psychologické trilery a fantasy literatúru pre dospelých.
Viac ako pätnásť rokov písal recenzie o kriminálnej próze pre najväčší denník v južnom Švédsku, za čo získal Cenu Jana Broberga za literárnu kritiku (Jan Broberg Excellence in Criticism Award) a zvolili ho za člena Švédskej akadémie autorov kriminálnych románov.
V súčasnosti žije s rodinou na južnom pobreží Švédska a naplno sa venuje písaniu, prekladaniu a redigovaniu.


Z jeho úvodu ku knihe Temná strana Švédska:

Táto kniha istým spôsobom predstavuje medzník. Je to prvá prehľadná antológia švédskej kriminálnej literatúry publikovaná v angličtine, čo znamená – v dnešnej globalizovanej kultúre –, že je to prvá antológia prístupná čitateľom na celom svete.
 
Ponúka sedemnásť poviedok dvadsiatich švédskych autorov. Niektoré z nich ešte nikdy neboli publikované. Ani jedna nebola doteraz preložená do angličtiny. Prinášajú rozličné štýly a témy: príklady pomerne tradičného vyšetrovania, policajných postupov, regionálnych príbehov,  ktorých základom sú sociálne či politické problémy, ako aj poviedky, ktorých hlavným cieľom je pobaviť čitateľa. Jeden príbeh je historický, zasadený do pomerne nedávnej minulosti, na ktorú si však spomína už len málo súčasných čitateľov dokonca aj vo Švédsku. Ďalšia poviedka sa odohráva v budúcnosti.
 
Podobne pestrý je aj výber autorov. Nájdete tu poviedku autorskej dvojice Maj Sjöwallovej a Pera Wahlööa, ktorých desať románov, uverejnených v rokoch 1965 až 1975, pritiahlo pozornosť medzinárodnej verejnosti k švédskemu kriminálnemu románu a úplne zmenilo spôsob, akým sa tento žáner písal a vnímal v ich domovine. Objaví sa tu aj poviedka Stiega Larssona, ktorý sa vďaka svojej trilógii Millennium stal najprekladanejším a najčítanejším švédskym autorom všetkých čias. Sú tu poviedky z pera mnohých najuznávanejších a najoceňovanejších detektívkarov súčasnosti – súhrnne autori v tejto knižke získali dvanásť z dvadsiatich ocenení Najlepší kriminálny román roka (ocenenie sa nazýva aj Zlaté páčidlo, lebo má podobu miniatúrneho pozláteného páčidla) udeľovaných od roku 1994 Švédskou akadémiou spisovateľov kriminálnych románov, ako aj päť z ôsmich každoročne udeľovaných ocenení Sklený kľúč za Najlepší severský kriminálny román, ktoré boli udelené švédskym autorom. Pripravili sme vám aj zopár prekvapení – prvú profesionálne publikovanú poviedku Evy Gabrielssonovej, životnej družky Stiega Larssona, ktorá je povolaním architektka a venuje sa literatúre faktu, a poviedku z pera Sary Stridsbergovej, v súčasnosti azda najlepšej spisovateľky vo Švédsku – ktorú však bežne nespájajú s kriminálnou prózou.
 
Mojím cieľom bolo ponúknuť čo najrozsiahlejší a najrozmanitejší výber poviedok a autorov v nádeji, že poskytne správnu predstavu o rôznorodosti, životaschopnosti a témach švédskej kriminálnej literatúry. Malá poznámka: v niektorých poviedkach sa spomínajú zvyky, miesta alebo iné zvláštnosti, ktoré sú švédskym čitateľom zväčša známe, no väčšina Nešvédov ich nepozná. V úvodných poznámkach k poviedkam som sa pokúsil ich stručne vysvetliť, aby si všetci čitatelia mohli naplno vychutnať každý príbeh.
 

Knihy autora

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod