Mrazivé príbehy z drsného severu
späť

Arne Dahl

Vlastným menom Jan Arnald. Pseudonym akoby vychádzal z jeho mena. „Ale neskôr som si uvedomil, že je príjemné byť v príbuzenskom vzťahu s Roaldom Dahlom:-) Písal som literárne kritiky a tak som chcel oddeliť novú kariéru od minulosti. Chcel som začať znovu, prežiť znovuzrodenie, oddeliť dva životy, preto som sa rozhodol pre pseudonym,“ vysvetľuje autor.

Arne Dahl sa narodil v roku 1963, pracuje ako literárny kritik a redaktor. Patrí medzi najpopulárnejších švédskych autorov detektívok. Napísal už tucet krimi trilerov, za ktoré získal niekoľko významných ocenení.

BBC  nakrútila podľa jeho kníh päť filmov, ktoré sa premietali v 40-tich krajinách po celom svete. „Som s nimi spokojnejší ako som dúfal. Len čo prenášate literatúru do filmu, dochádza k veľkému posunu. Mal som šťastie, že som mohol na príprave spolupracovať, pomáhať s výberom hercov. Príbeh je síce zjednodušený, ale ak by sme chceli sfilmovať román, natiahlo by sa to na dvadsaťhodinový film,“ dodáva A.Dahl.

Jeho romány charakterizuje napínavý dej, psychologická hĺbka, majstrovské rozprávačstvo, irónia a drsný humor. Preložili ich do 26 jazykov.

Knihy autora

Komentáre


+Pridať prispevok
Patrícia: trilogia, Oznámiť správcovi
Misterioso a Zlá krv, odporúčam milovníkom krimi. Tretiu knihu som len začala : Po Jo Nesbovi a Stieg Larssonovi, je A.Dahl ďalší spisovateľ, ktorý má napínavý dej, vtipné úvahy, výborné čítanie :
Počet reakcií 0
Reagovať
späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod