Mrazivé príbehy z drsného severu

Exkluzívny rozhovor!

26. 05. 2014
„Fascinujú ma konšpiračné teórie,“ tvrdí Švéd Anders de la Motte, autor severských detektívok Hra - Šum - Bublina.
Po jeho knihách začnete o všeličom pochybovať, budete sa nervózne obzerať a hlavou vám budú víriť myšlienky – riadi nás všetkých neviditeľná sieť manipulátorov?  Nie sme len súčasťou nejakej hry? A nežijeme v jednej veľkej bubline?
Anders de la Motte napísal akčnú a dobrodružnú trilógiu, z ktorej v slovenčine vyšli už dve knihy: Hra a Šum. Záverečná časť Bublina príde z vydavateľstva Ikar na náš trh v novembri.
SeverskeKrimi.sk vám prináša exkluzívny rozhovor s autorom trilógie. Anders de la Motte.
 
Písanie ma baví oveľa viac...
SeverskeKrimi.sk: Anders, v prvom rade vám nesieme množstvo pozdravov zo Slovenska, pretože u nás máte tisíce fanúšikov. A sme radi, že ste sa napokon dali na písanie, lebo boli ste vojenským i civilným policajtom, pracovali ste v bezpečnostnej sfére...čo vás vlastne priviedlo k písaniu?
Anders de la Motte: Ďakujem za pozdravy. Viete, pri tej práci som veľmi často cestoval po celom svete, najmä po Európe, Afrike a po Strednom Východe a pritom som dosť čítal. Niekedy pred šiestimi rokmi som si povedal, že by som aj ja sám mal skúsiť čosi napísať, ale nemal som dostatočnú odvahu. Potom ma však k tomu namotivovala moja manželka, ktorá sa ma stále pýtala - kedy konečne niečo napíšeš? A tak som si povedal – ok, tak začnem, teraz to už je jej nápad, nie môj:-) A aj preto ju uvádzam vo všetkých mojich knihách – Venujem Anette. A rýchlo som tiež zistil, že písanie ma baví ešte viac ako čítanie!
 
SeverskeKrimi.sk: Vaše knihy sú moderné, dynamické, zaoberajú sa najnovšími technológiami, sociálnymi sieťami, alternatívnou realitou. Ako sa dívate na celý tento „paralelný“ svet, ak to tak môžeme nazvať.
Anders de la Motte: Nuž, aj ja sám si zahrám hry a využívam sociálne siete, takže je to čosi, čo ma zaujíma. je mi to blízke. Ale ešte viac ma zaujímajú mechanizmy a procesy za tým. Prečo to ľudí tak zaujíma a čo z toho vlastne majú? Aké bonusy im to prináša? Facebook má miliardu používateľ.  Ako je to možné? Čo je úžasné na tom, keď si niečo vyfotíte a potom to pošlete do sveta?! Takéto rozhranie medzi skutočným a virtuálnym svetom ma baví a preto sa objavuje v mojich knihách. Túžbu ľudí, aby niekto pohladkal ich ego, to dokáže vytvoriť až návyk.
 
Naháňačka za „lajkami“
SeverskeKrimi.sk: Čiže čerpáte zo života okolo seba...:-)
Anders de la Motte: Viac-menej áno. Každý chce byť tak trochu hviezdou, ukázať sa, patriť niekam a byť súčasťou skupiny. Chceme, aby nás bolo vidieť a podľa mňa sa to vracia kdesi do minulosti. Ešte keď ľudia žili v jaskyniach, všetci chceli byť vnútri pri ohni. Nikto nechcel byť vonku, mimo komunity. Aj dnes chceme cítiť, že niekde patríme. Na druhej strane to však vytvára ilúziu, pretože sú spolu, ale de facto sami. Veď dokonca existujú aj skupiny pre outsiderov. Mnohí trávime na sociálnych sieťach ako Facebook, Twitter či Instagram veľa hodín a občas robíme i hovoríme veci, ktoré neskôr ľutujete...a to len preto, aby sme dostali „like“. 
 
SeverskeKrimi.sk: Prvá kniha Hra bol váš debut a zaznamenal fenomenálny úspech v domácom Švédsku, ale aj v ďalších krajinách. Prečo sú podľa vás švédske, ale aj celkovo škandinávske detektívky momentálne také vychytené?
Anders de la Motte: Myslím, že to je spôsobené vplyvom troch faktorov. Po prvé, autori ako Stieg Larsson alebo Henning Mankell boli takí úspešní, že nám otvorili dvere. Po druhé samotná lokalita – Škandinávia je zvláštny kút Európy, kde je temno, zima a zároveň je považovaná za bezpečné miesto. Keď tam pridáte nejaké vraždy a zločiny, vznikne z toho zaujímavá dynamika, ktorá pomáha príbehom. A po tretie je to štýl písania. Týka sa to najmä mojej generácie autorov, tých mladších. Snažíme sa písať televíznym štýlom, približujeme sa seriálovému, filmovému rozprávaniu. A keďže ľudia sú zvyknutí na takýto typ média, nový „televízny“ štýl písania sa im páči, je im príjemný. 
 
SeverskeKrimi.sk: Keď už hovoríme o filmoch a seriáloch, čo pozeráte? Čo máte rád?
Anders de la Motte: Uf, je toho veľa a záleží aj na tom, ktorý deň sa ma na to spýtate:-) Milujem napríklad Breaking Bad, True Detective a House of Cards. Tiež mám rád seriál, ktorý nie je až taký známy, volá sa Romanzo Criminale (z roku 2005, režíroval ho Michele Placido). Je zo 70.rokov a odohráva sa v Ríme.
 
Povaľač HP
SeverskeKrimi.sk: Hru aj Šum som si užíval od prvej po poslednú stranu. Bolo to skvelé čítanie, akčné, bez nejakých odbočiek. Zvyknete rukopis veľa preškrtávať, prepisovať? 
Anders de la Motte: Ani nie. Myslím si, že takých 80-90% textu, ktorý napíšem, zostáva v danej podobe. Asi mám šťastie, že nemusím veľa škrtať, vyhadzovať, dopĺňať, ale od začiatku mám celý príbeh v hlave. Dosť detailne a premyslene. Viete, ja vo všeobecnosti veľmi rýchlo hovorím, aj rýchlo píšem, takže sa to prejavuje v mojej práci:-)
 
SeverskeKrimi.sk: Ako vlastne vznikol nápad na trilógiu Hra-Šum-Bublina?
Anders de la Motte: Pôvodne som chcel vytvoriť hrdinu knihy, ktorý by bol netypický, akoby až antihrdina. Tak vznikol HP alias Henrik Petersson. No a potom som ho potreboval dostať do pohybu, zdvihnúť z gauča, aby sa rozhýbal, keďže nie je až taký aktívny. To bolo síce dosť ťažké, ale prišiel som s tou hrou, v ktorej sa on stal hviezdou a začal konať.  Už to išlo, odsýpalo to:-)
 
SeverskeKrimi.sk: Je tam trošku autobiografie?:)
Anders de la Motte: Ani nie, ja som skôr ako druhá hrdinka Rebecca, policajná inšpektorka a Henrikova sestra. Tá je absolútnym opakom brata. Napríklad jej maniakálna posadnutosť poriadkom. To som celý ja, haha.
 
SeverskeKrimi.sk: Vraveli ste, že teraz už radšej píšete ako čítate, ale predsa len – aké knihy rád čítate?
Anders de la Motte: Mám rád príbehy, ktoré majú rýchle tempo. Trilery, ktoré sú nadupané a ktoré ponúkajú trošku iný príbeh, ako nájdete zvyčajne...a tiež iného hrdinu, ako je zvykom.  Jednoducho knihy, ktoré sú v čomsi iné a majú množstvo  zvratov a prekvapení, takže nie je chvíľami jasné, čo sa udeje a kam to celé smeruje. 
 
Bublina a to ostatné
SeverskeKrimi.sk: Na Slovensku už vyšli dve knihy Hra a Šum. V novembri vyjde záver trilógie Bublina. O čom bude?
Anders de la Motte: Ako vravíte, Bublina je tretia kniha, posledná. Uzatvára a spája všetko to, čo zostalo otvorené. HP je tu v dosť paranoidnom stave, má strach, že prišiel kvôli hre o svoju sestru Rebeccu a bojí sa gamemastera, organizátora celej hry. Celý príbeh sa začína tým, že HP napadnú v jeho byte a potom sa to začne takpovediac mlieť. 
 
SeverskeKrimi.sk: Už sme veľmi zvedaví. Nie je veľa trilógií, ktoré si udržia tempo v každej časti. Vám sa to v prvých dvoch podarilo, tak uvidíme pri trojke. Na čom pracujete? Aké sú vaše plány do budúcna?
Anders de la Motte: Medzitým som napísal knihu MemoRandom, ktorá vyšla vo Švédsku v apríli a u vás kúpilo práva opäť vydavateľstvo Ikar.  Myslím, že by mala na Slovensku vyjsť v roku 2015, ako ma informovali. Je to trochu iný príbeh. Hlavnou postavou je policajt David Sarac, ktorý pracuje s informátormi. Jeho úlohou je identifikovať ich, najímať a získavať od nich informácie. Tie potom využíva na to, aby vydieral rôznych ľudí, aby ich nútil k spolupráci. Počas automobilovej naháňačky však Davida raní mŕtvica, prežije, ale z pamäti sa mu vymažú dva roky spomienok a informácií. Príde o všetky tajomstvá, zabudne ich. A zrazu prichádza na to, že role sa obrátili. Ľudia, ktorých využíval, začínajú manipulovať s ním... No a už pracujem na ďalšej knihe z tejto série, asi to budú len dve knihy.
 
SeverskeKrimi.sk: Anders, severské krimi je u nás mimoriadne obľúbené, od Jo Nesba, cez Larsa Keplera až po Marklundovú, či Björlindovcov. Máme z tohto žánru obľúbeného autora?
Anders de la Motte: Ťažko odpovedať na takúto otázku, lebo tých autorov je mnoho a naozaj sú dobrí. Ale ak by som mal povedať jedného, tak bezpochyby je to Jo Nesbo, ktorý je pre mňa skutočne veľkým spisovateľom.
 
pre SeverskeKrimi.sk sa zhováral Milan Buno
 

Komentáre


+Pridať prispevok
Lenka: Výborný rozhovor!, Oznámiť správcovi
Normálne ste ma nalákali:- Sledovala som tohto autora, nejako ma však neoslovil až tak, aby som ho prečítala, mám svojich Nesba, Keplera, Mankella, Lackbergovú...ale teraz pridám k nim aj Motteho. Dík za tip.
Počet reakcií 0
Reagovať
späť

Anketa / Enkät

Podľa čoho sa rozhodujete pre nové severské krimi?

archív

Pridať nový príspevok

Meno:
Názov:
Príspevok:

počet
znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Pridať novú reakciu

Meno:
Názov:
Reakcia:

počet znakov
Prepíšte kód:
kod
Zavrieť okno

Nevhodný príspevok

Prepíšte kód:
kod