Mrazivé príbehy z drsného severu

Jo Nesbo príde s Macbethom

12. 02. 2018
Už v apríli vyjde nová kniha Jo Nesboa Macbeth. O čom bude?

Veľmi zaujímavý projekt, do ktorého sa zapojili mnohé slávne mená. A medzi nimi aj kráľ severskej detektívky Jo Nesbo, ktorý prerozpráva jednu zo Shakespearových najtemnejších tragédií Macbeth. Zo svojho pohľadu, svojím rozprávačským talentom a dá doň veľa zo seba...

V podstate to bola detektívka, už keď ju napísal sám Shakespeare, povedal Jo Nesbo.
 „Triler o mocenskom boji, temná noir atmosféra, paranoidná myseľ, hlavný hrdina s vlastným morálnym kódom... Nie, necítim sa tu vôbec cudzo,“ vyhlásil pred časom Jo s tým, že Macbeth mu je naozaj blízky. Aj preto kývol na ponuku vydavateľského domu Penguin Publishing – cieľom projektu Hogarth Shakespeare je reinterpretovať Shakespearove hry pre čitateľov 21. storočia.

 

Nesbo a jeho Macbeth

Škótsko, začiatok 70. rokov.
Priemyselné mesto sužuje chudoba a úpadok mravov. Zatvára sa jedna továreň za druhou, po uliciach sa potácajú narkomani a vysoko postavení občania figurujú na výplatných páskach dílerov.
Macbeth je policajt s temnou minulosťou. Lady jeho milenka a majiteľka luxusného kasína. Hekate nie je bohyňa kúziel, ale mocná vodkyňa drogového kartelu. A trojica odporných žien mieša v kotle namiesto čarovného elixíru tie najsilnejšie narkotiká ...

V podaní nórskeho spisovateľa Jo Nesbøa sa miesto a postavy slávnej Shakespearovej tragédie menia, ale to najdôležitejšie zostáva: ambície, vášne a zrada. A predovšetkým vynikajúco napísaný príbeh.
A kedy vyjde Macbeth od Jo Nesboa? 
Presne 5.apríla 2018, takže to už nie je tak ďaleko :-)

 

Macbeth mi je blízky...

,,Macbeth mi je veľmi blízky, pretože sa dotýka tém, ktorými sa zaoberám odkedy som začal písať. Hlavná postava má svoje morálne zásady a skazenú myseľ, silné osobnostné stránky a emocionálne slabosti. Bijú sa v nej ambície a pochybnosti. Macbeth je triler o boji o moc, ktorý som vsadil do temného, noiru podobného prostredia paranoidnej ľudskej mysle."

Na otázku či nemá pocit, že si od svojich kriminálok odskočil ku Shakespearovi riadne ďaleko, Nesbo odpovedal:
,,Vôbec nie. Je to skvelý príbeh. Nepokúsil som sa ho kopírovať, len som si z neho vzal to, čo považujem za užitočné. A napísal som vlastný príbeh. A áno, mám tú opovážlivosť volať ho Macbeth :-)"

 

Jedinečný projekt

Za projektom Hogarth Shakespeare stojí vydavateľstvo Penguin Random House, ktoré oslovilo známych autorov, aby po svojom spracovali diela legendárneho anglického dramatika. Výsledkom bude séria kníh, vrátane Macbetha od Jo Nesba.

Othella si zobrala Tracy Chevalierová (možno poznáte jej príbeh Dáma a jednorožec), Hamleta Gillian Flynnová  (autorka hitov Stratené dievča, či Temné miesta), Zimnú rozprávku Jeanette Wintersonová (Trhlina v čase, Ťarcha) a Búrku Margaret Atwoodová (Pýthie, Kus temnoty).

Milan Buno, literárny publicista

 

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Ktorú autorku severského krimi máte najradšej?