Mrazivé príbehy z drsného severu
vydajte sa po stopách vraha!

Čo rád číta Jo Nesbo?

17. 05. 2017
Najúspešnejší severský spisovateľ Jo Nesbo popri písaní aj rád číta. Hoci mu to podľa jeho slov ide veľmi pomaly, s fanúšikmi sa podelil o zoznam svojich literárnych obľúbencov.

Kráľ severského krimi má pri posteli takú hromadu kníh, že mu na ne nestačí ani nočný stolík. „Musím ich mať poukladané aj na podlahe,“  povedal a dodal, že naraz má rozčítaných aj niekoľko kníh. Keďže sa okrem písania venuje aj hudbe, momentálne má číta aj biografiu anglického rockového hudobníka Elvisa Costella.

Jo Nesboa v poslednom čase najviac zaujala kniha od jeho nórskeho krajana a kolegu spisovateľa Karla Oveho Knausgaarda – Môj boj 1. „Úžasná kniha, bol som z nej unesený,“ okomentoval prvú časť šesťväzkového opusu Nesbo.

Táto kniha sa dočkala medzinárodného úspechu a vyvolala vášnivé diskusie medzi kritikmi aj čitateľmi. Autor v nej totiž otvorene a nekompromisne vykresľuje osudy a zážitky svojej rodiny či priateľov a predovšetkým seba v ustavičnom boji so zvládaním života v celej jeho rozmanitosti a zložitosti či s vlastnými spisovateľskými ambíciami. Vo vydavateľstve Odeon už vyšiel aj druhý diel série.

Okrem Knausgaarda sú jeho obľúbení nórski autori aj Per Petterson, Johan Harstad a Lars Saabye Christensen. Medzi jeho favoritov z krimi žánru patria Karin Fossum, Michael Connely či James Lee Burke. Knihy rád čítal už od malička. „Pamätám si, ako ma moji priatelia a brat v detstve volali knihomoľ,“ zaspomínal si Jo Nesbo a dodal, že ako dieťa najviac miloval knihy Marka Twaina.

Počas práce na nových knihách sa sústredí na odbornú – nonfiction - literatúru. Inšpiráciu do novej holeovky napríklad čerpá aj z knihy On Killing: The Psychological Cost of Learning to Kill in War and Society, ktorá vyšla v angličtine a jej názov sa dá voľne preložiť ako O zabíjani: Duševná cena za zabíjanie vo vojne a v spoločnosti.

A ktorých známych spisovateľov by Jo Nesbo pozval na svoju literárnu párty? Charlesa Bukowského, Jima Thompsona a Ernesta Hemingwaya. „Neviem totiž variť a pre túto spoločnosť by som hádam ani nemusel,“ povedal v rozhovore pre New York Times slávny autor.

Komentáre

späť

Anketa / Enkät

Ktorú autorku severského krimi máte najradšej?